e-prawnik.pl Porady prawne

Złośliwe niepokojenie sąsiada-wykroczenie

Pytanie:

Pies sąsiada czyni szkody na mojej posesji. Prośba, aby zbudował mu ogrodzenie nie spotkała się z jego aprobatą i nadal umyślnie spuszcza psa z łańcucha który biega po mojej posesji. Jak jest metoda ukarania właściciela czworonoga?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Złośliwe niepokojenie sąsiada-wykroczenie

Złośliwe niepokojenie jest wykroczeniem z art.107 kodeksu wykroczeń, zagrożonym karą grzywny do 1500 zł. Można zatem zawiadomić policję i żądać skierowania wniosku o ukaranie do sądu w takiej sytuacji. Można też taki wniosek złożyć samodzielnie - jednak tylko wówczas, jeśli policja nie podejmie działań w terminie miesiąca od dnia powiadomienia. Będzie on podstawą do wszczęcia postępowania przez sądem. Można także poszukiwać ochrony w drodze odpowiedniego powództwa cywilnego. W zasadzie wchodzi w grę jedynie pozew o odszkodowanie, jeżeli oczywiście pies sąsiada wyrządził jakieś szkody. Warto także zwrócić uwagę na szczególne uprawnienie posiadacza gruntu, któremu cudze zwierze wchodzi w szkodę. Ma on uprawnienie do zatrzymania zwierzęcia, na którym uzyskuje ustawowe prawo zastawu na zabezpieczenie roszczeń o naprawienie wyrządzonej szkody.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Złośliwe niepokojenie sąsiada-wykroczenie

gość

25.6.2013 13:23:35

Re: Złośliwe niepokojenie sąsiada-wykroczenie

Kiełbaska z trutką na szczury napewno zadziała!

Re: Złośliwe niepokojenie sąsiada-wykroczenie

strix

20.2.2010 15:40:21

Re: Złośliwe niepokojenie sąsiada-wykroczenie

Pies moich sąsiadów nagminnie rozrywa siatkę pomiędzy naszymi posesjami. Obawiam się o zdrowie a nawet życie mojej rodziny ponieważ pies jest bardzo agresywny. Nie moge dokarmiać ptaków bo on łakomi się na okruchy nie wspomnę o słoninie dla ptaków.Ostatnie jego wtargnięcie skończyło się zdewastowaniem karmnika pożarciem wszystkiego co tylko było zjadliwe. A co będzie kiedy zacznie się sezon grilowania, wtedy napewno nie zaznamy spokoju. Pomocy co mogę zrobić wspomnę jeszcze że właściciele tego bandyty nic sobie z tego nie robią.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ