Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przedstawiony przez Pana problem jest niestety problemem bardzo częstym i niestety nie znajdującym żadnego pewnego rozwiązania w przepisach prawa.
W podobnym wypadku można zastosować art. 822 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadamia wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.
Z takim dobrowolnym, wcześniejszym spełnieniem świadczenia będzie niestety problem, jeśli wynagrodzenie jest jedynym źródłem Pana dochodów, a jego część nie podlegająca zajęciu jest niewystaczająca.
Niestety można powiedzieć, że przepisy prawa w tym zakresie mają pewną lukę. Z jednej strony wyroku zasadzającego alimenty w razie rozwodu nie da się uniknąć, sąd bowiem obowiązkowo musi rozstrzygnąć tą sprawę, bez względu na to, czy rodzic chce dobrowolnie płacić alimenty czy nie.
Można także postąpić w jeszcze inny sposób i zaskarżyć czynności komornika w zakresie obciążenia kosztami dłużnika alimentacyjnego. Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 9 września 1987 r., III CRN 233/87 (OSNCP 1989, nr 10, poz. 161) wierzyciel, który bez potrzeby powoduje wszczęcie egzekucji w sytuacji, gdy dłużnik zgodnie z tytułem wykonawczym dobrowolnie świadczy alimenty w wymaganej wysokości i ustalonym terminie, sam powinien ponieść wywołane tym postępowaniem koszty egzekucyjne, przysługujące organowi egzekucyjnemu. Zwolnienie wierzycielki, jako dochodzącej roszczeń alimentacyjnych, od uiszczenia kosztów sądowych (art. 111 § 1 pkt 2 kpc), które rozciąga się także na postępowanie egzekucyjne (art. 771 kpc), w tym wypadku dotyczy tylko kosztów niezbędnych do celowego przeprowadzenia egzekucji (art. 770 kpc).
Jeśli Pana skarga zostanie uznana, kosztami egzekucji zostanie obciążona była żona, a to może sprawić, iż złoży do komornika wniosek o umorzenie egzekucji. Informacje o skardze na czynności komornika zawiera artykuł Skarga na czynności komornika