Zmiana nazwiska dziecka a alimenty

Pytanie:

"Jeśli po rozwodzie, zawrę nowy związek małżeński i zmienię nazwisko dziecku (z pierwszego małżeństwa) na nowe nazwisko obecnego męża, czy wtedy dziecko traci alimenty od byłego męża? "

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwiska dziecka a alimenty

Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej, tzn. na przykład ojca wobec jego dziecka (art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Rozwód małżonków nie powoduje ustania obowiązku alimentacyjnego ojca dziecka. Ojciec dziecka jest zatem zobowiązany do alimentacji wobec niego. Rozwód i późniejsze zawarcie drugiego małżeństwa przez jednego z małżonków powoduje jedynie ustanie obowiązku alimentacyjnego tylko wobec tego małżonka, który zawarł nowy związek małżeński (art. 60 - paragraf trzeci KRO). Obowiązek dostarczania środków utrzymania dziecku nie wygasa jednak przez zawarcie drugiego małżeństwa. Obowiązek ten uzależniony jest od pochodzenia dziecka, a nie od jego nazwiska. Tak więc zmiana nazwiska dziecka na nazwisko drugiego męża nie powoduje ustania obowiązku alimentacyjnego ojca dziecka.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Teresa 2019-02-16 06:37:59

  To nowy tatuś będzie miał obowiązek płacić na swoje dziecko skoro da mu swoje nazwisko

 • Katarzyna 2015-04-12 12:03:22

  Witam, jestem matka wychowujaca syna, ktorego urodzilam bedac w konkubinacie. Czy jesli teraz chcialabym zawrzec zwiazek malzenski oraz zmienic nazwisko dziecku na meza, obowiazek alimentacyjny nadal ciazy na biologicznym ojcu? Czy jesli pobieram alimenty z funduszu, przysluguja mi nadal owe swiadczenia? W jaki sposob mozna zmienic dziecku nazwisko, w jakiej instytucji i przede wszytskim - czy ojciec biologiczny wyraza na to zgode, czy nalezy kierowac pozew do sadu rodzinnego. Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz.

 • Jarek 2015-01-10 17:30:19

  Jak to, o czym Wy tutaj mówicie!? To ojciec dziecka nie ma tu nic do powiedzenia? Ojciec pomimo rozwodu również ma chyba prawo do decydowania jakie nazwisko nosi jego potomstwo! Czy ja czegoś nie wiem? Coś mi umknęło? Kto daje matce prawo do zmiany nazwiska Naszego dziecka jeśli nosi ono moje nazwisko z urodzenia? To matka zmienia partnera i jej prawo manipulować przy swoich danych osobowych, ale mojemu dziecku nazwiska nie zmieni! Po moim trupie... Niech dziecko jak skończy 18 lat samo podejmie decyzję o tym czyje nazwisko chce nosić, a nie matka!

 • kasia 2014-10-08 15:45:57

  witam mam syna który ma 9 lat. Ja drugi raz wyszłam za mąż i nosze nazwisko drugiego męża chciałabym się dowiedziec czy mogę zmienić dziecku nazwisko lub dodać na dwuczłonowe .Czy ojciec biologiczny dziecka musi wyrazic zgodę?

 • violaa 2014-02-26 18:58:20

  witam! mam synka 6-miesięcznego. Z ojcem dziecka nie wzięliśmy ślubu, synek ma jego nazwisko. Mam pytanie czy jeżeli zmienię nazwisko dziecka na swoje panieńskie to czy jego ojciec dziecka ma obowiązek płacić na niego alimenty?czy przysługuje mi z tego tytułu dodatkowo zasiłek rodzinny lub inna dodatkowa pomoc finansowa? z góry dziękuję za odpowiedź!

 • paulina stępska 2013-08-23 11:57:23

  witam mam pytanie wyszłam drugi raz za mąż i chciałam zmienic dziecku nazwisko z pierwszego małżenstwa i chciałam sie dowiedziec czy jak bym zmieniła nazwisko czy dziecko by straciło alimenty z funduszu alimentacyjnego a chciałam zmienic nazwisko bo tamten ojciec wogule sie nie interesuje synem czekam na odpowiedz

 • Renata 2013-04-07 15:00:24

  mam takie zapytanie. dziecko nosi moje nazwisko bo ojciec nie uznał dziecka i teraz bedzie sprawa o ojcostwo i o alimenty, to czy jesli wezmę slub z obecnym partnerem i dziecko dostanie jego nazwisko czy utracę alimenty na małego??

 • katarzyna buszko 2012-12-20 21:46:35

  jestem po rozwdzie i chcialabym by moje dziecko nosilo moje nazwisko panienskie do ktorego powrocilam,czy w zwiazku z tym strace alimenty które pobieram z funduszu alimentacyjnego?

 • Ania 2012-06-17 17:28:47

  Zależy mi na tym żeby odzyskać zaległe alimenty za 3 miesiące poniewarza mam 2 dzieci które mają grype inwalidzką. A ojciec wogule nie iteresuje sie dziećmi.

 • Bogna 2011-09-18 22:41:49

  jestem męzatką ,były mąz jest pozbawiny władzy rodzicielskiej ,jak zmienie dzieciom nazwisko to będę miała prawo do pobierania alimentow z funduszu alimentacyjnego?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika