Zmiana płacy i stawki godzinowej

Pytanie:

"W związku ze zmianą płacy zasadniczej i stawki godzinowej muszę pisać nowe umowy o pracę dla pracowników? Czy wystarczy informacja dla każdego o zmianie płacy? Pozostałe warunki pozostają bez zmian."

Odpowiedź prawnika: Zmiana płacy i stawki godzinowej

Z opisu stanu faktycznego nie wynika, czy owa zmiana płacy i stawki godzinowej to jej podwyższenie, czy tez obniżenie. W przypadku bowiem, gdy wynagrodzenie pracownika ma ulec obniżeniu pracodawca może tego dokonać tylko w drodze tzw. wypowiedzenia zmieniającego. Reguluje je artykuł 42 kodeksu pracy. Zgodnie z jego treścią przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Natomiast co do wypowiedzenia warunków pracy lub płacy (bo tym właśnie jest wypowiedzenie zmieniające) uważa się je za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Nie ma przeszkód, aby pracownik odmówił przyjęcia nowych warunków. Jednak w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Tak powinna ta procedura wyglądać, w przypadku, gdy doszło do obniżenia wynagrodzenia pracownika (de facto koniecznym staje się sporządzenie nowych umów o pracę). Natomiast w przypadku, gdy wynagrodzenie miałoby zostać podwyższone, jako że miałaby to być zmiana bardziej korzystna dla pracownika, nie byłoby potrzeby sporządzać nowych umów o pracę, wystarczyłoby sporządzenie do nich aneksów określających nową stawkę wynagrodzenia (wyższą). Taka zmiana może zostać dokonana za porozumieniem stron (cała wyżej opisana procedura nie ma więc wtedy zastosowania).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika