Zmiana postanowienia o zabezpieczeniu alimentów

Pytanie:

"Jestem w trakcie rozwodu. Mąż jest wspólnikiem spółki jawnej, która została przekształcona na mocy ustawy ze spółki cywilnej (przekroczenie obrotów 400.000 euro). Wkłady do spółki wniesione były z majątku wspólnego. Sąd postanowieniem przyznał mi zabezpieczanie na czas rozwodu na córkę w wysokości 1.000 zł, a od kiedy nie pracuję, również na mnie w wysokości 500 zł. Miesięczne dochody męża to około 7.000-135.000 zł miesięcznie (różnie w każdym miesiącu). Jestem osobą bezrobotną. Przyznana mi kwota nie wystarcza na pokrycie bieżących wydatków. Czy mam prawo upominać się w sądzie o postanowienie zmieniające nakaz zapłaty przez męża na moją rzecz zabezpieczenia na czas rozwodu (w sumie 1.500 zł) na zabezpieczenie w postaci nakazania przez sad wypłacania mi połowy dochodów uzyskiwanych przez męża? Jeżeli tak, to jak należy to uargumentować?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana postanowienia o zabezpieczeniu alimentów

Przepisem regulującym możliwość wnoszenia o zmianę postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia jest art. 742 kodeksu postępowania cywilnego. § 1 tego przepisu stanowi, iż obowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia. Tym samym do wniesienia wniosku o zmianę tego postanowienia nie może wnieść uprawniony (a więc ani Pani ani Pani córka). Nie oznacza to jednak, że nie ma Pani możliwości uzyskania tytułem zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych dodatkowych kwot. Może Pani bowiem wystąpić z nowym wnioskiem rozszerzającym wcześniejsze żądanie. Żądanie przez uprawnionego zmiany prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia przez zastosowanie innych sposobów zabezpieczenia albo w szerszym zakresie jest faktycznie wnioskiem o dodatkowe zabezpieczenie, art. 742 nie ma więc zastosowania (por. orz. SN z 29 lipca 1953 r., II C 757/53, OSN 1955, nr 2, poz. 36). W nowym wniosku należy uprawdopodobnić istnienie roszczenia alimentacyjnego.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika