Zmiana warunków zabudowy

Pytanie:

"We wniosku o warunki zabudowy zgłosiłem w pierwszym etapie szczelne szambo z późniejszą rozbudową do oczyszczalni przydomowej. Już po wydaniu warunków, w których figuruje tylko "szczelne szambo" jako sposób usuwania ścieków, postanowiłem od razu zrobić oczyszczalnię. Aktualnie przygotowuję dokumentację do wniosku o pozwolenie na budowę domku letniskowego. Czy w tej sytuacji wystarczy, aby wniosek o pozwolenie na budowę domku zawierał zgłoszenie oczyszczalni wraz z planem jej usytuowania na działce i ew. projektem technicznym wykonawcy oczyszczalni? Czy muszę najpierw wystąpić o zmianę warunków zabudowy i ubiegać się o pozwolenie na budowę oczyszczalni dopiero na podstawie zmienionych warunków zabudowy?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana warunków zabudowy

Zgodnie z ustawą prawo budowlane roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie. Ustawa zawiera enumeratywne wyliczenie takich wyjątków, wśród których brak jest kategorii pozwalającej na wyłączenie spod obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę budowy oczyszczalni (np. przydomowej). Oznacza to, że na jej wybudowanie potrzebna jest ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. W celu zatem zgodnego z prawem wybudowania oczyszczalni nie wystarczy samo zgłoszenie budowy oczyszczalni, ale należy najpierw wystąpić o zmianę warunków zabudowy i ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę oczyszczalni.

 

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika