Zmiana wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym

Pytanie:

"Czy w wypadku, gdy po umorzeniu postępowania egzekucyjnego wierzyciel sprzedał wierzytelność podmiotowi trzeciemu, a podmiot ten chce skierować ponowny wniosek o wszczęcie egzekucji, wystarczy, gdy wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji przedłoży komornikowi kopię umowy cesji? Czy niezbędne jest raczej uzyskanie klauzuli na nowego wierzyciela? Jak problem wygląda, jeśli w trakcie toczącego się postępowania egzekucyjnego dojdzie do zmiany wierzyciela na skutek przelewu wierzytelności? W tym wypadku wydaje się, że wystarczy sama informacja i umowa cesji, nie ma zaś potrzeby ujawnienia zmiany wierzyciela w klauzuli."

Odpowiedź prawnika: Zmiana wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym

Stosownie do treści art. 776 kodeksu postępowania cywilnego, w braku szczególnych uregulowań rangi ustawowej podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym zaś jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

W przypadku zmiany wierzyciela (np. w drodze umowy przelewu wierzytelności) przepisy kpc nie przewidują odstępstwa od powołanej wyżej reguły. Wynika z niej, iż nabywca wierzytelności stwierdzonej tytułem egzekucyjnym winien uzyskać na swoją rzecz klauzulę wykonalności, jeżeli chce podjąć działania w celu zaspokojenia tej wierzytelności w drodze przymusu egzekucyjnego. Przesądza o tym treść art. 788 par. kpc. Przepis ten przewiduje, że jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem notarialnie poświadczonym.

Nie ma zatem znaczenia - w świetle okoliczności wskazanych w pytaniu - moment, w którym nastąpiła zmiana wierzyciela: czy nastąpiło to po umorzeniu egzekucji, czy też w trakcie trwania postępowania egzekucyjnego. Powołany przepis przewiduje bowiem określony w nim skutek prawny biorąc za podstawę 2 momenty: przejście nastąpiło po powstaniu tytułu egzekucyjnego (wydaniu wyroku) albo w toku sprawy przed wydaniem tego tytułu. Wynika z tego, że nabywca wierzytelności w drodze cesji winien złożyć w sądzie, który wydał tytuł wykonawczy przeciwko zbywcy wniosek o nadanie klauzuli wierzytelności przeciwko poprzedniemu dłużnikowi, lecz z określeniem własnej osoby jako wierzyciela. Winien on wykazać przejście praw przedkładając do niniejszego wniosku umowę cesji wierzytelności z podpisem notarialnie poświadczonym. Konieczna będzie zatem uprzednia wizyta z umową cesji u notariusza. Uzyskany w ten sposób tytuł wykonawczy stanie się dopiero podstawą do wszczęcia egzekucji przez nowego wierzyciela.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tomasz 2015-09-18 12:59:09

    Uzupelnienie Naleznosci z poprzedniego postepowania.

  • Tomasz 2015-09-18 12:06:09

    Pytanie;Kupilem wierzytelnosc,uzyskalem prawomocna klalzule wykonalnosci przeciwko dluznikowi,rozpoczolem egzekucje komornicza czesciowo skuteczna.Wtrakcie egzekucji pozyskalem informacje ,iz poprzedni wierzyciel prowadzil egzekucje w stosunku do trzeciodluznika z niewielkim,skutkiem.Komornik ktory prowadzil wczesniejsza egzekucje umorzyl postepowanie przeciwko trzeciodluznikowi, informujac go w zawiadomieniu o umarzeniu, iz Ja jestem obecnie wierzycielem.Przez obecnie prowadzacego komornika dokonalem zajecia u tego trzeciodluznika.Trzeciodluznik z informacji jaka uzyskalem od komornika powinien byl placic bezposrednio do komornika lecz ,on placi jak chce mimo ,iz z dluznikiem wiaze go umowa z ktorej wynika okreslona kwota miesieczna.W jednym miesiacu wplaca do komornika w drugim do dluznika.Po przeanalizowaniu akt poprzedniego komornika wynika ze trzeciodluznik w okresie gdy on prowadzil egzekucje postepowal tak samo. Czy w tej sytuacji moge wezwac trzeciodluznika o wplate zajetych uprzednio kwot. Jesli tak to w jaki sposob.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika