Zmniejszenie alimentów i utrudnianie kontaktów

Pytanie:

Mam sprawę o ustalenie kontaktów z dzieckiem przed sądem rodzinnym. Chciałbym, aby sąd pozwolił mi na zabieranie dziecka przynajmniej 2x w miesiącu na co drugi weekend (od piątku do niedzieli) do mnie do domu oraz na jeden miesiąc wakacji i jeden tydzień ferii. Dziecko ma 7 lat. Mam też zasądzone wysokie alimenty, które płacę regularnie. Czy wnosząc przed sądem o takie ustalenie kontaktów z dzieckiem, jak opisano powyżej, mogę też złożyć wniosek na tej samej sprawie, aby sąd zasądził mi zmniejszenie alimentów w miesiące wakacyjne i tygodnie ferii, kiedy to ja będę zajmował się dzieckiem - o te wydatki, które ja w tym czasie poczynię na dziecko? Czy to jest możliwe procesowo? Czy raczej, już po ustaleniu kontaktów z dzieckiem, powinienem złożyć pozew o zmniejszenie tych alimentów właśnie w ten sposób? Ponadto, z uwagi na trudności, które robi mi żona przy widywaniu się z dzieckiem, chcę złożyć wniosek o obecność kuratora przy zabieraniu dziecka. Czy muszę za tego kuratora płacić? Czy może to płacić żona? A może jest kurator, za którego nie trzeba płacić? I jeśli będę miał wyrok sądowy i mimo to żona nie pozwoli mi zabrać dziecka, czy mogę wezwać policję, aby pomogła mi zabrać dziecko? Czy powinienem też wystąpić z wnioskiem o klauzulę wykonalności na postanowieniu sądu? Czy ta klauzula umożliwi mi wezwanie policji w razie utrudnień ze strony żony?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Alimenty na rzecz dziecka są ustalane na ogół jako stała, płacona miesięcznie kwota. Zmniejszenie alimentów zależy od tego, czy zmieniły się okoliczności. Przede wszystkim zależy to od możliwości zarobkowych zobowiązanego i potrzeb dziecka, ale nie tylko. Zasadnicze znaczenie ma to, jak kontakty z dzieckiem były uregulowane wcześniej i czy obecnie proponowane przez Pana ustalenie tych kontaktów różni się (dziecko więcej czasu będzie spędzało z ojcem) czy tylko będzie bardziej sprecyzowane. Przyjmując, że okoliczności się zmienią na tyle, że sąd uzna za zasadne obniżenie alimentów, wydaje się, że raczej obniży je jednolicie w każdym miesiącu, a nie wyłączy obowiązku płacenia alimentów na np. jeden miesiąc; choć nie można tego wykluczyć. Proszę bowiem pamiętać, że alimenty dla dziecka są przeznaczone nie tylko na bieżące utrzymanie, ale i na ubranie (np. zimowa kurtka), książki, a więc wydatki ponoszone rzadziej niż co miesiąc, a Pan płaci alimenty w stałej wysokości, niezależnie do tego, czy jest to np. miesiąc, gdy trzeba kupić dziecku tzw. wyprawkę do szkoły, czy inny, w którym wydatki są mniejsze.

W każdym razie roszczenie o obniżenie alimentów jest zasadne po zmianie okoliczności (tu: innym ustaleniu kontaktów), a nie w przewidywaniu tych zmian. Nie można obu spraw rozpatrywać w jednym postępowaniu, gdyż właściwy jest dla obu inny tryb. Ustalenie kontaktów z dzieckiem odbywa się w postępowaniu nieprocesowym, a zmiana wysokości alimentów – w procesie. Należałoby więc zaczekać na postanowienie sądu rodzinnego.

Ustanowienie kuratora, który będzie kontrolował prawidłowe wykonywanie orzeczenia o kontaktach z dzieckiem, nie jest wprost przewidziane w przepisach. W tym zakresie najbardziej właściwe wydaje się zastosowanie art. 570 [1] kpc, dotyczącego wywiadu środowiskowego. W postępowaniu nieprocesowym koszty te będzie ponosiła co do zasady osoba, która o ustanowienie kuratora wnioskowała.

Postanowienia sądu opiekuńczego są skuteczne i wykonalne z chwilą ich ogłoszenia, a gdy ogłoszenia nie było, z chwilą ich wydania. Podstawą wszczęcia postępowania wykonawczego jest postanowienie sądu ze stwierdzeniem z urzędu jego wykonalności. Do stwierdzenia wykonalności stosuje się odpowiednio art. 364, zgodnie z którym prawomocność orzeczenia stwierdza na wniosek strony sąd pierwszej instancji na posiedzeniu niejawnym, a dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie drugiej instancji - ten sąd. Stwierdzenia dokonuje sąd jednoosobowo. Postanowienie może wydać także referendarz sądowy. To postanowienie, w razie braku jego dobrowolnego wykonania, może być egzekwowane według przepisów szczególnych o odebraniu dziecka (art. 598 [1] – [13] kpc). Sąd opiekuńczy musi w tym celu wydać odrębne orzeczenie i dopiero ono będzie wykonywane. Jeśli strona nie zastosuje się do orzeczenia, działania w celu odebrania dziecka podejmuje kurator. Dopiero on może w wyjątkowych okolicznościach żądać udziału Policji.


Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

adrian

5.3.2011 11:1:24

Re: Zmniejszenie alimentów i utrudnianie kontaktów

a do tego była utródnia mi kontakt z dziećmi i niedaje sie z nimi zobaczyć i nawet niemoge wysłać im nic bo niepodaje adresu.

adrian

5.3.2011 4:46:14

Re: Zmniejszenie alimentów i utrudnianie kontaktów

mam pytanie.moja była zona mieszka z kochankiem w Angli od 5 lat.ma z nim dziecko pobieraja taxy i benefity na dzieci w tym na dwoje mije.ja dopiero przyjechałem do Angli i pracuje przez agencje za 5.93.była podała mnie o alimenty w Angli do CSA.ci skontaktowali sie zemna telefonicznie,i od tamtej pory nakazali mi płacic alimenty w wysokosci 40funtów co tydzień.CSE przysłali mi formularze do wypełnienia z 30 stron ale wszystko było po angielsku a ja niczytam po angielsku i nie pisze.po ok 3 miesiacach weszli mi na pensje i przysłali mi papier ze mam płacić 40 fóntów co tydzień bo zarabiam 200fóntów tygodniowo.ale pracuje przez agencje i pracuje jak jestem ptrzebny raz zarabiam ponad 200 a nieraz 120-180fóntów.a na dodatek musze płacić za autobus z wypłaty 20 funtów co tydzień.wynajmuje pokuj za 125 fóntów co miesiąc plus opłaty za gaz telewizor,elektrycznosć i wode.nieraz niestarcz mi dla siebie na co kolwiek.dotego oczywiscie bank gdzie mam konto pobiera 12 fóntów co miesiac.a gdzie jedzenie i ubrania??czy ja musze tyle płacić??i czy mi sie nalezy Tax Credyt i w jakiej wysokosci.PROSZE O POMOC I PORADY..dziekuje.muj email:vezyr11@poczta.fm a zapomniałbym że musze spłacać alimęty w polsce bierzace i zaległe.pozdrawiam

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: