Zmuszenie do leczenia alkoholowego

Pytanie:

"Czy można zmusić kogoś do leczenia uzależnienia alkoholowego?"

Odpowiedź prawnika: Zmuszenie do leczenia alkoholowego

Zgodnie z art 24 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują: - rozkład życia rodzinnego, - demoralizację małoletnich, - uchylają się od pracy, - systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego. Na takie badanie kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych właściwa według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której uzależnienie od alkoholu się podejrzewa. Skierowanie na badanie następuje na wniosek osoby, która ma zostać poddana badaniu lub inicjatywy wyżej wymienionej komisji. Osoby, o których mowa w art. 24 omawianej ustawy, jeżeli uzależnione są od alkoholu, zobowiązywać można do poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, uzależnionej od alkoholu. Sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora. Sąd wezwie osobę, w stosunku do której orzeczony został prawomocnie obowiązek poddania się leczeniu odwykowemu, do stawienia się dobrowolnie w oznaczonym dniu we wskazanym zakładzie lecznictwa odwykowego w celu poddania się leczeniu, z zagrożeniem zastosowania przymusu w wypadku uchylania się od wykonania tego obowiązku. Jeżeli osoba uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, sąd zarządzi jej przymusowe doprowadzenie do zakładu leczniczego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kazik 2014-11-15 22:15:44

    Jeżeli ktokolwiek wie chociaż trochę na temat alkoholizmu to chyba jest przekonany, że powyższy komentarz jest napisany przez osobę, która właśnie takiego pojęcia nie ma. Ten kto cokolwiek wie ma świadomość jakie alkoholizm może miec postaci, jakie fazy choroby i jak ważne jest podejmowanie leczenia jak najszybciej. Farmakologia tak naprawdę kończy się na detoksie. Alkoholizm zaczyna się w psychice i należy leczyć psychikę. Jest to bardzo podstępnba choroba, bo chory często jest przekonany, że nie jest chory. nie wiem skąd takie dane, że 90% ludzi których się kieruje na leczenie nie są alkoholikami? a chory często jest przekonany, że choroba go nie dotyczy............

  • Prawnik 2014-08-27 15:15:47

    Jest to w całości procedura przestępcza która nawet w 90% zmusza ludzi na leczenie tych, którzy nie są alkoholikami. Ludzie niekompetentni zarówno w OPS jak tzw biegli sądowi są bezkarnymi przestępcami, których bronią sędziowie i tą grupę należy też zaliczyć do przestepczej działaności- duzo należałoby pisać na ten temat, ale w Polsce nawet nieprowadzi sie debat publicznych w TV Publicznej(a chcą abonamet za nadawanie chłamu), które poruszałyby sprawy działalności przestepczej wymiaru sprawiedliwości i instytucji państwowych, które łamią ustawę o wychowaniu w trzeźwości wg której niby działają.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika