Zniesienie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka

Pytanie:

"Córka ma zasądzone alimenty, niedługo skończy 25 lat, a w tym roku powinna zakończyć studia, jest już praktycznie samodzielna. Mimo wielokrotnych prób spotkania nie utrzymuje ze mną kontaktu, nie informuje o swojej sytuacji, a regularnie wnosi do Sądu o podniesienie alimentów. Moja sytuacja finansowa stale się pogarsza. Co należy zrobić aby znieść obowiązek alimentacyjny?"

Odpowiedź prawnika: Zniesienie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka

Obowiązek płacenia alimentów został orzeczony wyrokiem sądu powszechnego. Powstaje pytanie, w jaki sposób może on wygasnąć. Należy bowiem zauważyć, że orzeczenie sądu jest tytułem egzekucyjnym, na mocy którego wierzyciel (a więc córka) może domagać się zapłaty, a w razie braku dobrowolnego świadczenia, może także dochodzić w drodze postępowania egzekucyjnego zapłaty alimentów. Koniecznym jest zatem ubezskutecznienie tego orzeczenia, tak by nie mogło ono już kształtować sytuacji prawnej miedzy stronami. Jedynym rozwiązaniem w niniejszej sprawie jest doprowadzenie do sądowego potwierdzenia, że obowiązek alimentacyjny wygasł. Zgodnie z art. 133 § 1 k.r.o. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. § 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. § 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Z wskazanego przepisu wynika zatem, że obowiązek alimentacyjny nie wygasa tylko dlatego, że dziecko osiągnie określony wiek lub też zaprzestanie nauki. Uchylenie obowiązku alimentacyjnego danego rodzica może nastąpić jedynie wtedy, gdy spełnianie świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego jest połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Konieczne jest wytoczenie przeciwko córce powództwa o ustalenie, że obowiązek alimentacyjny wygasł (art. 189 k.p.c.).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Hgtv 2021-03-26 18:18:10

    Do jakiego sądu pisać taki wniosek jeżeli córka mieszka w Irlandii a ja w Polsce?

  • dzidzia 2017-09-19 19:05:59

    alimenty powinno płacic na dziecko do 18go roku zycia czyli do pełnoletnosci to jest moje zdanie

  • kazek 2016-05-30 23:19:34

    Bardzo dobra, sluszna uwaga, popieram. Kazek

  • Ryszard 2014-09-14 13:57:29

    art 144 1 KRiO wprowadzony Ustawą w 2009r nie daje ochrony sądowej przed zachowaniami małoletniego dziecka powyżej 13 roku życia mającego świadomość swojego zachowania, w pełni sprawności umysłowej i bez oddziaływania innych środków zaburzających świadomość, mającego charakter deliktu, wypełniającego znamiona krzywdy przy skardze do sądu rodzinnego w okresie kiedy nie upłynęło przedawnienia roszczenia o odszkodowanie za krzywdę..

  • Ryszard1966 2014-08-08 09:00:33

    Uważam, że jeśli nasze prawo jest bardzo liberalne w stosunku do pełnoletnich dzieci, które udając studentów pobierają od rodziców alimenty (często pracując na czarno, to Sąd powienien mieć narzędzia i chęci do kontroli na faktycznym stanem rzeczy. Jeśli ma się zawód i zdrowie do pracy, to studiować za własne zarobione pieniądze, gdyż podstawa została przez rodziców spełniona. Czy k.r.o. z góry chce zakładać, że każdy alimentowany dzieciak musi skończyć studia??? Powinno ono nastąpić w chwili zdobycia szkoły ponadgimnazjalnej (jaką sam sobie wybrał. Inaczej zawsze może mieć chęci do pseudonauki na koszt rodziców, która może dotrwać do lat emerytalnych. A ilu osiąga wiek pełnoletniości, a ma kłopot z dokończeniem gimnazjum? Im też ma rodzic zapewnić "wieczną naukę" ??? Póki co Sąd lekką ręką wydaje wyroki o płaceniu w nieskończoność alimentów na osoby, które nie mają chęci do nauki, a jedynie do pobierania kasy od drugiego rodzica. W tej grupie jest wiele też "super mamusiek", które popierają rozwój swego dziecka w kierunku leserstwa, ponieważ póki na "wychowaniu" mamy, to mamie co miesiąc kasa leci z nieba.

  • roman1128 2014-08-01 17:58:07

    Nie ma prawa doskonałego, ale dobrze byłoby,żeby sąd DOKŁADNIEJ sprawdzał wręcz prześwietlał biedne pełnoletnie dzieci, które domagają się alimentów a dorabiają "na czarno". Sprawa następna. Osoba, która doprowadza do rozwodu (np;znudzenie małżeństwem)niech ponosi 100 % odpowiedzialność, konsekwencje kosztów alimentacyjnych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika