Zniszczenie drzew owocowych

Pytanie:

"Posadziłam na swojej działce drzewa owocowe. Niestety sąsiad je zniszczył. Jakie roszczenia z Kodeksu cywilnego przysługują mi w zaistniałej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Zniszczenie drzew owocowych

Jeśli Pani jest właścicielem drzew, przysługuje Pani prawo do ochrony swojej własności.

W związku z tym, iż w niniejszej sytuacji nie przysługuje Pani prawo do przywrócenia stanu zgodnego z prawem (art. 222 par. 2 Kodeksu cywilnego) - nie jest bowiem możliwe przywrócenie do stanu poprzedniego obciętych drzewek, przysługuje Pani roszczenie odszkodowawcze. Może się więc Pani domagać odszkodowania. Aby się go domagać, konieczne będzie ustalenie wartości drzewek. Należy uwzględnić nie tylko ich wartość rynkową, ale także nakład Pani pracy jaki Pani włożyła w to, aby rosły, czy też były zdrowe. Trzeba wziąć także pod uwagę to, iż drzewka aby osiągnąć taką wysokość muszą rosnąć przez kilka lat. Dlatego też naszym zdaniem wartość każdego zniszczonego drzewka będzie w pewnym zakresie wyższa od tej rynkowej.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika