Zniszczenie mienia wspólnego w małżeństwie

Pytanie:

"Jestem w związku małżeńskim, małżonka zrobiła awanturę i zniszczyła sprzęt rtv w naszym domu na kwotę ponad 400 złoty, nie pierwszy raz, przy czym była interwencja policji. Czy mogę pociągnąć żonę do odpowiedzialności karnej? "

Odpowiedź prawnika: Zniszczenie mienia wspólnego w małżeństwie

Z opisanego stanu faktycznego nie wynika, czy sprzęt zniszczony przez żonę stanowił majątek wspólny małżonków, czy też należał tylko do Pana (majątek osobisty).

Jeżeli majątek stanowił Pana własność, w grę może wchodzić czyn określony w art. 288 kk, zgodnie z którym, kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Jeżeli zniszczony sprzęt stanowił majątek wspólny małżonków, zastosowanie cytowanego wyżej przepisu zależy od tego, czy sprzęt RTV może być zakwalifikowany jako rzecz cudza dla jednego z małżonków. Sprzęt objęty wspólnością majątkową małżeńską jest bowiem własnością każdego z małżonków, a zatem niszcząc sprzęt małżonek niszy nie cudzą, lecz swoją własność. Inną z możliwych interpretacji jest uznanie za rzecz cudzą rzeczy nie stanowiącej wyłącznej własności sprawcy. Na poparcie tej interpretacji można przedstawić wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach, sygn. akt II AKa 179/2005 w sentencji którego czytamy: „Przyjęcie, iż oskarżony wyczerpał znamiona przepisów art. 288 § 1 kk i art. 157 § 2 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, było możliwe, bowiem dom, który w części w wyniku pożaru został zniszczony, nie stanowił wyłącznej własności oskarżonego (...)"

Reasumując, nie budzi wątpliwości możliwość pociągnięcia małżonki do odpowiedzialności karnej w sytuacji, gdy sprzęt RTV stanowił własność jednego z małżonków. Jeżeli jednak sprzęt stanowił wspólny majątek małżeński, możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności jest sporna  i zależy od interpretacji pojęcia „rzeczy cudzej", o której to interpretacji ostatecznie będzie decydował sąd.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika