Przedawnienie zobowiązań podatkowych

Pytanie klienta:

""Urząd skarbowy wszczął kontrolę podatkową za jeden miesiąc roku 2006. Inicjatywą pochodziła od mojego kontrahenta, który przegrał proces o zapłatę. Interesy z kontrahentem prowadziłem jednak w roku 2004. Niemniej na wszelki wypadek chciałbym przygotować się na to, że urząd rozszerzy zakres kontroli. Kiedyś czytałem, że przedawnienie zobowiązań wynosi 5 lat licząc od końca roku, w którym złożona została deklaracja za dany rok podatkowy. Przejrzałem teraz ordynację podatkową i nie mogę znaleźć takiego przepisu. Czy obecnie urząd skarbowy może kontrolować rok 2004?""

Odpowiedź prawnika:

Zasady przedawnienia zobowiązań podatkowych regulują przepisy art. 68 i kolejne Ordynacji podatkowej.

Zgodnie z art. 70 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

A zatem momentem, od którego należy liczyć bieg terminu przedawnienia jest koniec roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. W przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych termin płatności jest taki sam jak złożenia deklaracji (30 kwietnia kolejnego roku po danym roku podatkowym).

Termin płatności podatku dochodowego  za 2004 rok upłynął w 2005 roku, w konsekwencji, jeżeli nie wystąpią okoliczności wstrzymujące bieg terminu przedawnienie, zobowiązanie w podatku dochodowym za 2004 rok przedawni się w 2010 roku.

Tak więc do końca 2010 roku urząd skarbowy może rozpocząć kontrolę za rok 2004.

Grzegorz Pawelec - Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl