Zobowiązanie do przekazania spadku innej osobie

Pytanie:

"Czy można zobowiązać spadkobiercę do pozostawienia otrzymanego spadku innej osobie?"

Odpowiedź prawnika: Zobowiązanie do przekazania spadku innej osobie

Takiej sytuacji dotyczy art. 964 Kodeksu cywilnego:


Postanowienie testamentu, przez które spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę do zachowania nabytego spadku i do pozostawienia go innej osobie, ma tylko ten skutek, że ta inna osoba jest powołana do spadku na wypadek, gdyby spadkobierca nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą. Jeżeli jednak z treści testamentu lub z okoliczności wynika, iż spadkobierca bez takiego ograniczenia nie byłby powołany, powołanie spadkobiercy jest nieważne.

Polskie prawo spadkowe nie przewiduje bowiem tzw. podstawienia powierniczego. Podstawienie to polega na tym, że spadkodawca zobowiązuje spadkobiercę do zachowania nabytego spadku i do pozostawienia go innej, określonej w testamencie, osobie. Podstawienie powiernicze jest niedopuszczalne, jednakże umieszczenie w testamencie rozrządzenia o charakterze podstawienia powierniczego ma ten skutek, że ta inna osoba zostaje powołana do spadku na wypadek, gdyby spadkobierca nie chciał lub nie mógł być spadkobiercą. Ustawa modyfikuje więc skutki prawne podstawienia powierniczego, przekształcając je - co do zasady - w podstawienie zwykłe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika