Czym jest zobowiązanie niezupełne (naturalne)?

Pytanie:

"Czym jest zobowiązanie niezupełne (naturalne)?"

Odpowiedź prawnika: Czym jest zobowiązanie niezupełne (naturalne)?

Zobowiązanie niezupełne

Zobowiązanie niezupełne (naturalne) to takie zobowiązanie, które jest pozbawione przymusu państwowego. Oznacza to, iż co prawda można dochodzić jego spełnienia, ale nie przy pomocy sądu. W efekcie wierzyciel nie ma możności przymusowego dochodzenia świadczenia.
Jeżeli jednak dłużnik spełni świadczenie, to nie może żądać jego zwrotu, gdyż takie spełnienie ma moc prawną.

Przykład zobowiązania naturalnego

Typowym przykładem zobowiązania naturalnego jest zobowiązanie, które uległo przedawnieniu. Jeśli wierzyciel pozwie dłużnika do sądu, a tam dłużnik podniesie zarzut przedawnienia, to wierzyciel nie uzyska wyroku zasądzającego świadczenia na jego rzecz. Dłużnik może jednak wykonać zobowiązanie i wtedy już nie ma możliwości żądania jego zwrotu na tej podstawie, że było przedawnione w chwili wykonania.

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika