Zobowiązanie zaciągnięte na czas nieokreślony

Pytanie:

"Zgodnie z artykułem 230 kodeksu spółek handlowych: "Rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba, że umowa spółki stanowi inaczej". Jak określić wartość zobowiązania przy bezterminowych umowach o świadczenie usług, zawieranych na czas nieokreślony?"

Odpowiedź prawnika: Zobowiązanie zaciągnięte na czas nieokreślony

Kodeks spółek handlowych nie wskazuje jak liczyć wartość świadczenia przy umowach zawartych na czas nieokreślony. Umowy takie, jak zapewne użytkownik doskonale wie, charakteryzują się niemożliwością określenia wysokości świadczenia uiszczanego w ramach wykonywania takich umów. Dlatego też należy przyjąć, że w przypadku umów zawieranych przez spółkę z o.o. na czas nieokreślony, prawie w każdym przypadku konieczne będzie uzyskanie zgody wspólników, na zawarcie takiej umowy, zgodnie z art. 230 k.s.h. Niemożność ustalenia wartości świadczenia oznacza, że bardziej prawdopodobne jest, iż wartość ta będzie wyższa niż dwukrotność wysokości kapitału zakładowego, co wymaga uzyskania zgody wspólników. Tylko wówczas, gdy wartość świadczenia w ramach wykonania umowy zawartej na czas nieokreślony nie może (nawet przy najdłuższym obowiązywaniu takiej umowy) przekroczyć określonej w art. 230 k.s.h. wartości, nie będzie wymagana zgoda wspólników.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika