Zrzeczenie się dywidendy

Pytanie:

"Wspólnicy Spółki z o. o. podjęli uchwałę o podziale zysku za 2005 rok i wypłacie dywidendy. Podpisany został przez spółkę kontrakt na roboty budowlane z terminem płatności 90 dni płatnym po zakończeniu prac. Ze względu na długofalowość kontraktu i zaawansowanie środków finansowych wspólnicy chcą zrzec się wypłaty dywidendy i pozostawić środki w spółce. Czy wspólnicy spółki z o. o. mogą zrzec się uchwałą wypłaty dywidendy i co zrobić w takiej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Zrzeczenie się dywidendy

Nie jest możliwe „unieważnienie” uchwały o podziale zysku między wspólników przez podjęcie kolejnej uchwały o innym przeznaczeniu wypracowanych przez spółkę środków (np. na inwestycje). Z chwilą podjęcia uchwały powstało bowiem roszczenie wspólników do spółki o wypłatę należnej części zysku i nie można go anulować inną uchwałą.

Każdy ze wspólników może natomiast zrzec się owego roszczenia. W tym celu zawiera ze spółką umowę o zwolnieniu z długu. Spółka jako dłużnik musi przyjąć zwolnienie (tego wymaga art. 508 kc). Decyzja jednego wspólnika nie ma wpływu na sytuację pozostałych wspólników. Każdy z nich musi się osobno zwolnić spółkę z długu i za każdym razem spółka musi przyjąć zwolnienie.

Należy pamiętać, iż takie działanie będzie miało konsekwencje podatkowe.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika