Zwolnienie lekarskie a zwolnienia grupowe

Pytanie:

"Czy zwolnienie lekarskie chroni przed zwolnieniem grupowym, a jeśli nie, to jaka forma nieobecności może uchronić przed wypowiedzeniem w tej formie?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie lekarskie a zwolnienia grupowe

Zwolnienie lekarskie skutkuje usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie minął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Podobny przepis znajduje się w tzw. ustawie o zwolnieniach grupowych. Okres, po upływie którego pracodawca uprawniony jest do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, odnosi się do niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby i trwa:

  • dłużej niż 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, 
  • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

W tym drugim przypadku okres, po którym pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia wynosi więc 33 dni (gdy pracodawca płaci wynagrodzenie chorobowe) oraz okres pobierania zasiłku chorobowego, który wynosi 6 miesięcy (9 miesięcy w przypadku gruźlicy).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika