Zwolnienie od podatku od darowizny

Pytanie:

"W jakich przypadkach zwolnione jest z podatku podarowanie nieruchomości osobie należącej do rodziny?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie od podatku od darowizny

W przypadku umowy darowizny możliwe jest zwolnienie od podatku na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizny, który wskazuje, iż zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Zwolnienie powyższe obowiązuje także przy podatku od spadku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Barbara Czerwińsk 2015-10-28 19:55:46

    Podobno jeśli jest dom z lokalem sklepowym, to aby sprzedać taki darowany dom nie mmieszkając w nim, nie wystarczy 5 lat, aby móc go sprzedac bez podatku, ale 10 lat, czy to prawda?

  • Barbara Czerwińsk 2015-10-28 19:39:25

    w jakim czasie od otrzymania darowizny domu od matki, córka może ten dom sprzedać jeśli w nim nie zamieszkuje? czy ma jakieś znaczenie , że dom jest nie tylko mieszkalnym, ale także znajduje się w nim lokal sklepowy w wynajmie indywid.; czy płaci się jakiś podatek Vat, po 5 latach od otrzymania darowizny jeśli byłby sprzedany. Proszę uprzejmie o odpowiedź??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika