Zwolnienie od podatku od darowizny

Pytanie:

W jakich przypadkach zwolnione jest z podatku podarowanie nieruchomości osobie należącej do rodziny?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W przypadku umowy darowizny możliwe jest zwolnienie od podatku na mocy art. 4a ustawy o podatku od spadku i darowizny, który wskazuje, iż zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Zwolnienie powyższe obowiązuje także przy podatku od spadku.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Barbara Czerwińsk

28.10.2013 19:55:46

Re: Zwolnienie od podatku od darowizny

Podobno jeśli jest dom z lokalem sklepowym, to aby sprzedać taki darowany dom nie mmieszkając w nim, nie wystarczy 5 lat, aby móc go sprzedac bez podatku, ale 10 lat, czy to prawda?

Barbara Czerwińsk

28.10.2013 19:39:25

Re: Zwolnienie od podatku od darowizny

w jakim czasie od otrzymania darowizny domu od matki, córka może ten dom sprzedać jeśli w nim nie zamieszkuje? czy ma jakieś znaczenie , że dom jest nie tylko mieszkalnym, ale także znajduje się w nim lokal sklepowy w wynajmie indywid.; czy płaci się jakiś podatek Vat, po 5 latach od otrzymania darowizny jeśli byłby sprzedany. Proszę uprzejmie o odpowiedź??

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: