Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 22 § 2 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, na wniosek podatnika, może (tzn. że nie musi) zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli:
-
pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub
-
podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy.
Płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, należnego od wypłaconych dywidend, jest spółka dokonująca wypłaty (art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Ponieważ Ordynacja podatkowa jest aktem o charakterze ogólnym, powyższa instytucja możliwości zwolnienia płatnika z obowiązku pobrania podatku odnosi się również do podatku od dywidend.
W celu zaniechania poboru podatku od dywidend przez płatnika należy przygotować i złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosek o zwolnienie płatnika z obowiązku pobrania podatku z powołaniem się na wszelkie okoliczności, które mogą uzasadniać, że pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji oraz załączyć dokumenty potwierdzające złą sytuację finansową podatnika. Należy także pamiętać o dołączeniu w szczególności odpisu z KRS potwierdzającego, że osoby podpisane na wniosku są upoważnione do reprezentacji podatnika oraz o uiszczeniu (znakami opłaty skarbowej) opłaty w wysokości 5 zł za wniosek i 50 groszy za każdy załącznik.
Dopiero na podstawie pozytywnej decyzji naczelnika urzędu skarbowego płatnik będzie mógł zaniechać pobrania podatku.