Zwolnienie płatnika z obowiązku pobrania podatku

Pytanie:

"Czy w spółce z o.o. można uzyskać decyzję o zaniechaniu poboru zryczałtowanego podatku od dywidendy, jeśli spółka wykazała dużą stratę w zeszłym roku i spółka wypłacająca taką dywidendę przekazała by ją w całości bez potrącania zryczałtowanego podatku dochodowego?"

Odpowiedź prawnika: Zwolnienie płatnika z obowiązku pobrania podatku

Zgodnie z art. 22 § 2 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy, na wniosek podatnika, może (tzn. że nie musi) zwolnić płatnika z obowiązku pobrania podatku, jeżeli:

  1. pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji, lub
  2. podatnik uprawdopodobni, że pobrany podatek byłby niewspółmiernie wysoki w stosunku do podatku należnego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy.

Płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, należnego od wypłaconych dywidend, jest spółka dokonująca wypłaty (art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Ponieważ Ordynacja podatkowa jest aktem o charakterze ogólnym, powyższa instytucja możliwości zwolnienia płatnika z obowiązku pobrania podatku odnosi się również do podatku od dywidend.

W celu zaniechania poboru podatku od dywidend przez płatnika należy przygotować i złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosek o zwolnienie płatnika z obowiązku pobrania podatku z powołaniem się na wszelkie okoliczności, które mogą uzasadniać, że pobranie podatku zagraża ważnym interesom podatnika, a w szczególności jego egzystencji oraz załączyć dokumenty potwierdzające złą sytuację finansową podatnika. Należy także pamiętać o dołączeniu w szczególności odpisu z KRS potwierdzającego, że osoby podpisane na wniosku są upoważnione do reprezentacji podatnika oraz o uiszczeniu (znakami opłaty skarbowej) opłaty w wysokości 5 zł za wniosek i 50 groszy za każdy załącznik.

Dopiero na podstawie pozytywnej decyzji naczelnika urzędu skarbowego płatnik będzie mógł zaniechać pobrania podatku.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika