Zwrot mienia powierzonego pracownikowi

Pytanie:

"Spółka zatrudnia pracownika w oparciu o umowę o prace na czas nieokreślony. Pracownik otrzymał do celów służbowych telefon, notebooka, samochód, klucze do biura. Pracodawca zamierza zwolnic tego pracownika. Czy można wraz z doręczeniem wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony zażądać od pracownika zwrotu mienia pracodawcy, tj. samochodu, telefonu, laptopa, kluczy do biura?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot mienia powierzonego pracownikowi

Zgodnie z art. 124 kodeksu pracy jeżeli pracodawca powierzył pracownikowi mienie, pracownik odpowiada w pełnej wysokości za mienie powierzone mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.

W omawianej sytuacji pracodawca powierzył pracownikowi do celów służbowych telefon, notebooka, samochód, klucze do biura. Pracownik ma obowiązek rozliczenia się z takiego mienia. W przypadku złożenia wypowiedzenia pracodawca może zażądać zwrotu powierzonych przedmiotów. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy pracodawca zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy, bądź udzieli mu urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, czyli w okresie gdy pracownik faktycznie nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy. W wypadku nie świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, bezcelowe, ale także niewskazane jest posiadanie przez pracownika kluczy do zakładu pracy, jak również innych przedmiotów, które otrzymał od pracodawcy, a wykorzystuje je do świadczenia pracy.

Jeżeli pracownik świadczy pracę w okresie wypowiedzenia, żądanie zwrotu powierzonego mienia, jeżeli jest ono niezbędne do świadczenia pracy, najprawdopodobniej uniemożliwiłoby pracownikowi wykonywanie pracy.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika