Zwrot kaucji z oprocentowaniem

Pytanie:

"Nasza firma chce wynająć lokal od innego przedsiębiorstwa. Wymagana jest kaucja w wysokości 3-miesięcznego czynszu. Kaucja zostanie oddana po zakończeniu okresu najmu (3 lata). Najemca chce oddać kaucję w wysokości nominalnej bez oprocentowania. Nie zgadza się na założenie lokaty, do której miałby dostęp w razie konieczności pobrania środków. Rozumiemy, że chce dysponować tymi środkami. Czy jest podstawa prawna mówiąca, iż najemca ma prawo żądać zwrotu kaucji z oprocentowaniem?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot kaucji z oprocentowaniem

Niestety w aktualnym stanie prawnym nie ma żadnego przepisu regulujÄ…cego kwestiÄ™ pÅ‚atnoÅ›ci i zwrotu kaucji najmu lokali, które nie stanowiÄ… lokalu mieszkalnego. Nie wyklucza to jednak możliwoÅ›ci pobierania kaucji przez wynajmujÄ…cego, gdyż zgodnie z zasadÄ… swobody umów uznać trzeba za dopuszczalne zamieszczenie w treÅ›ci umowy najmu postanowieÅ„ przewidujÄ…cych wpÅ‚acenie kaucji na zabezpieczenie roszczeÅ„ wynajmujÄ…cego. Jak wiÄ™c wynika z powyższego, w przypadku najmu lokalu użytkowego, strony mogÄ… umownie uregulować zasady dotyczÄ…ce uiszczenia przez najemcÄ™ kaucji jak i jej późniejszego zwrotu. Od woli stron zależy czy zwrot bÄ™dzie obejmowaÅ‚ oprocentowanie czy nie.

Odmienne reguÅ‚y wystÄ™pujÄ… w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Tu zastosowanie znajdzie ustawa o z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Art. 6 ustawy przewiduje bowiem możliwość uzależnienia najmu lokalu mieszkalnego od wpÅ‚acenia przez najemcÄ™ kaucji zabezpieczajÄ…cej pokrycie należnoÅ›ci z tytuÅ‚u najmu lokalu, przysÅ‚ugujÄ…cych wynajmujÄ…cemu w dniu opróżnienia lokalu. Zwrot zwaloryzowanej kaucji nastÄ™puje w kwocie równej iloczynowi kwoty miesiÄ™cznego czynszu obowiÄ…zujÄ…cego w dniu zwrotu kaucji i krotnoÅ›ci czynszu przyjÄ™tej przy pobieraniu kaucji, jednak w kwocie nie niższej niż kaucja pobrana (art. 6 ust. 3 niniejszej ustawy).


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika