Zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych

Pytanie:

"Zatrudniłem pracownika na umowę o pracę jako instalatora (praca na wysokości do 5 m). Pracownik przyniósł zaświadczenie lekarskie, w którym lekarz wpisał stanowisko: instalator - praca na wysokości do 5 metrów w okularach korekcyjnych. Wiem że pracodawca ma obowiązek zakupienia okularów korekcyjnych dla pracownika. Zatrudniam 12 pracowników i nie mam żadnego zarządzenia odnośnie refundowania w części zakupionych okularów przez pracownika. Czy moim obowiązkiem jest pokryć całkowity koszt okularów korekcyjnych czy tylko w części np. wydając zarządzenie?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych

Ponieważ konieczność używania okularów korekcyjnych wynika z orzeczenia lekarskiego, pracodawca ma obowiązek udostępnić pracownikowi takie okulary. Może nastąpić to bądź w postaci zakupu takich okularów przez pracodawcę, bądź zrefundowania kosztów zakupu przez pracownika takich okularów. Pracodawca ma obowiązek pokryć koszt zakupu okularów korekcyjnych w całości. Należy jednak pamiętać, że pracodawca zobowiązany jest do poniesienia kosztów zakupu okularów korekcyjnych w wysokości podstawowych okularów spełniających kryteria określone w orzeczeniu lekarskim. Zakupienie przez pracownika droższych okularów nie obliguje pracodawcy do zwrotu całej kwoty, a jedynie do wysokości ceny podstawowych okularów.

Obowiązek poniesienia kosztów zakupu okularów korekcyjnych przez pracodawcę wynika z przepisów ogólnych prawa pracy, które nakładają na pracodawcę obowiązek zapewnienia higienicznych i bezpiecznych warunków pracy. Jeżeli pracodawca wskazał pracownikowi stanowisko pracy, do wykonywania której to pracy zgodnie z zaleceniem lekarskim pracownik ma używać okularów korekcyjnych, na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikowi takich okularów.

 

Zobacz także:Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika