Zwrot mienia powierzonego pracownikowi

Pytanie:

Spółka zatrudnia pracownika w oparciu o umowę o prace na czas nieokreślony. Pracownik otrzymał do celów służbowych telefon, notebooka, samochód, klucze do biura. Pracodawca zamierza zwolnic tego pracownika. Czy można wraz z doręczeniem wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony zażądać od pracownika zwrotu mienia pracodawcy, tj. samochodu, telefonu, laptopa, kluczy do biura?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 124 kodeksu pracy jeżeli pracodawca powierzył pracownikowi mienie, pracownik odpowiada w pełnej wysokości za mienie powierzone mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.

W omawianej sytuacji pracodawca powierzył pracownikowi do celów służbowych telefon, notebooka, samochód, klucze do biura. Pracownik ma obowiązek rozliczenia się z takiego mienia. W przypadku złożenia wypowiedzenia pracodawca może zażądać zwrotu powierzonych przedmiotów. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy pracodawca zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy, bądź udzieli mu urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, czyli w okresie gdy pracownik faktycznie nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy. W wypadku nie świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, bezcelowe, ale także niewskazane jest posiadanie przez pracownika kluczy do zakładu pracy, jak również innych przedmiotów, które otrzymał od pracodawcy, a wykorzystuje je do świadczenia pracy.

Jeżeli pracownik świadczy pracę w okresie wypowiedzenia, żądanie zwrotu powierzonego mienia, jeżeli jest ono niezbędne do świadczenia pracy, najprawdopodobniej uniemożliwiłoby pracownikowi wykonywanie pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY