Zwrot mienia powierzonego pracownikowi

Pytanie klienta:

""Spółka zatrudnia pracownika w oparciu o umowę o prace na czas nieokreślony. Pracownik otrzymał do celów służbowych telefon, notebooka, samochód, klucze do biura. Pracodawca zamierza zwolnic tego pracownika. Czy można wraz z doręczeniem wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony zażądać od pracownika zwrotu mienia pracodawcy, tj. samochodu, telefonu, laptopa, kluczy do biura?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 124 kodeksu pracy jeżeli pracodawca powierzył pracownikowi mienie, pracownik odpowiada w pełnej wysokości za mienie powierzone mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się.

W omawianej sytuacji pracodawca powierzył pracownikowi do celów służbowych telefon, notebooka, samochód, klucze do biura. Pracownik ma obowiązek rozliczenia się z takiego mienia. W przypadku złożenia wypowiedzenia pracodawca może zażądać zwrotu powierzonych przedmiotów. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy pracodawca zwolni pracownika z obowiązku świadczenia pracy, bądź udzieli mu urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, czyli w okresie gdy pracownik faktycznie nie świadczy pracy na rzecz pracodawcy. W wypadku nie świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, bezcelowe, ale także niewskazane jest posiadanie przez pracownika kluczy do zakładu pracy, jak również innych przedmiotów, które otrzymał od pracodawcy, a wykorzystuje je do świadczenia pracy.

Jeżeli pracownik świadczy pracę w okresie wypowiedzenia, żądanie zwrotu powierzonego mienia, jeżeli jest ono niezbędne do świadczenia pracy, najprawdopodobniej uniemożliwiłoby pracownikowi wykonywanie pracy.

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.