Zwrot nienależnie pobranego świadczenia z GOPS

Pytanie:

Pani X na mocy decyzji Kierownika GOPS posiadała prawo do zasiłków okresowych, w trakcie ich pobierania okazało się, że rodzina nie podawała faktycznych dochodów. Wystawiono decyzję o nienależnie pobranych świadczeniach i zobowiązanie do zwrotu nienależnych świadczeń. Pani Skarbnik Urzędu Gminy kazała zmienić i naliczyć odsetki od nienależnych kwot. Czy naliczanie odsetek od świadczeń okresowych z pomocy społecznej jest zgodne z prawem? Ustawa o pomocy społecznej mówi, iż świadczenia nienależnie pobrane podlega zwrotowi niezależnie od sytuacji dochodowej rodziny. Nie ma nigdzie mowy o naliczaniu ustawowych odsetek!

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 104 ustawy o pomocy społecznej, należności z tytułu wydatków na świadczenia z pomocy społecznej, z tytułu opłat określonych przepisami niniejszej ustawy oraz z tytułu nienależnie pobranych świadczeń podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W przypadku posiadania uprawnień do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej kwoty nienależnie pobranych świadczeń pieniężnych podlegają potrąceniu z bieżących wypłat. Wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze decyzji administracyjnej. Ustawa o pomocy społecznej (w przeciwieństwie, np. do ustawy o świadczeniach rodzinnych) nie stanowi, iż pobrane, nienależne świadczenie powinno być zwrócone wraz z odsetkami, nie odsyła w tym zakresie również do innych przepisów, a zatem, naszym zdaniem, brak jest podstawy do naliczenia takich odsetek.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

bgk

16.8.2010 10:59:14

Re: Zwrot nienależnie pobranego świadczenia z GOPS

Nie zgadzam się z pow. opinią. Art 104 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej nie wskazuje, co składa się na należność tylko w jaki sposób ją się egzekwuje. Ponadto art. 40 ust. 1 pkt. 3 ustawy o finansach publicznych i rozporządzenie MF z 5 lipca 2010 (par. 8 pkt. 5) wskazują że odsetki naliczania się w momencie wpłaty, ale nie później niż na koniec kwartału. Co z dyscypliną? Ciekawa jest innych opinii.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 2.3.2015

    Zwrot nienależnie pobranych świadczeń - oddaj emeryturę lub rentę, gdy Ci się nie należy

    Osoba, która pobrała nienależne świadczenie z ubezpieczeń społecznych, jest obowiązana do jego zwrotu, wraz z odsetkami, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. (...)

  • 12.5.2017

    Zwrot VAT - Zasady zwrotu VAT

    W systemie podatku od towarów i usług (VAT) prawo uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest cechą umożliwiającą realizację zasady neutralności tego podatku dla podatnika (...)

  • 27.1.2005

    Nienależnie pobrane świadczenie rodzinne - konsekwencje

    Od 1 maja 2004 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie zasiłków rodzinnych, które uregulowane są w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Ustawa ta na nowo określa sytuacje, kiedy osoba, (...)

  • 31.10.2006

    Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

    Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Czas pobytu pracownika poza granicami kraju liczy się w takim (...)

  • 25.10.2012

    Nadpłata podatku

    Za nadpłatę uważa się kwotę podatku uiszczonego nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Podatek nienależny to taki, który pozbawiony jest podstawy w postaci zobowiązania podatnika (...)