Zwrot opłaty sądowej po zwróceniu pozwu

Pytanie:

"Po złożeniu pozwu o zapłatę Sąd wezwał mnie do usunięcia braków formalnych poprzez dokonanie opłaty sądowej i dostarczenie odpisu pozwu. Wezwanie to wykonałem, Po pewnym czasie okazało się, że nie wykonałem tego wezwania gdyż Sąd miał na uwadze moją wcześniejszą sprawę którą miałem z tą samą pozwaną. Nadmieniam że z otrzymanego wezwania nie wynika, jakiej sprawy dotyczy, gdyż wymienione są tylko strony pozwu, a sygnatura akt podana mi była po raz pierwszy, toteż przyporządkowałem ją do ostatnio wniesionego pozwu. Gdybym wiedział że wezwanie dot. poprzedniej sprawy, to bym wycofał pozew gdyż jest już dla mnie nieaktualny. Czy w tej sytuacji Sąd, odstępując od dalszego postępowania (bo nie wykonałem wezwania - dałem odpis nie tego pozwu) zwróci mi mylnie wpłacone pieniądze? Ewentualnie co powinienem teraz zrobić by je odzyskać? Nadmieniam że w tej sprawie nie było jeszcze rozprawy."

Odpowiedź prawnika: Zwrot opłaty sądowej po zwróceniu pozwu

Zgodnie z art. 130 § 1 kodeksu postępowania cywilnego jeśli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu na skutek niezachowania warunków formalnych (tj. niedołączenie odpisu pozwu) lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie (130 § 2 kpc). Pozew zwrócony stronie nie wywołuje żadnych skutków prawnych (takich jak np. powaga rzeczy osądzonej). Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych sąd z urzędu zwraca zwraca stronie całą uiszczoną opłatę.

Jak rozumiemy z przedstawionego stanu faktycznego nie wykonał Pan wezwania do uiszczenia opłaty i uzupełniania braków formalnych w odniesieniu do pierwszego pozwu. Tym samym pozew ten oraz uiszczona opłata zostaną Panu zwrócone.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika