Zwrot podatku VAT dla spółki z o.o. w likwidacji

Pytanie:

"Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji w okresie ostatnich kilku miesięcy nie wykonywała czynności opodatkowanych, natomiast w toku postępowania likwidacyjnego zamierza dokonać potwierdzonej fakturą sprzedaży składników majątku. Czy w tej sytuacji spółka ma możliwość złożenia wniosku o zwrot nadwyżki podatku VAT, jeśli wniosek o zwrot zostanie złożony w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiła sprzedaż składników majątku, przed zgłoszeniem o zaprzestaniu działalności w Urzędzie Skarbowym?"

Odpowiedź prawnika: Zwrot podatku VAT dla spółki z o.o. w likwidacji

Jak wskazuje siÄ™ w literaturze podatkowej, jeżeli po likwidacji spółki z o.o. pozostanie nadwyżka podatku od towarów i usÅ‚ug (VAT) nierozliczona w ostatniej deklaracji VAT, organy podatkowe nie bÄ™dÄ… miaÅ‚y możliwoÅ›ci jej zwrotu. Przepisy nie upoważniajÄ… do odbioru nadwyżki również np. byÅ‚ych udziaÅ‚owców. W celu unikniÄ™cia takiej sytuacji spóÅ‚ka powinna wykazać nadwyżkÄ™ do zwrotu w deklaracji VAT-7 przed zaprzestaniem dziaÅ‚alnoÅ›ci i przed zÅ‚ożeniem VAT-Z. SpóÅ‚ka może też spróbować zbilansować podatek naliczony z należnym, np. sprzedajÄ…c majÄ…tek spóÅ‚ki przed jej rozwiÄ…zaniem (tak: L. Boczek, Likwidowana spóÅ‚ka z o.o., Rzeczpospolita z 29 października 2007 r.).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika