Powiadomienie o kolizji w dniu następnym

Pytanie klienta:

""Na zatłoczonym parkingu doszło do kolizji z innym samochodem, w którym nie było użytkownika. Po odczekaniu 10 minut nie zgłosił się użytkownik uszkodzonego pojazdu, więc sprawca kolizji odjechał z miejsca wypadku. Czy fakt ten należy traktować jako ucieczkę z miejsca wypadku. Z jakimi konsekwencjami musi się liczyć sprawca, jeśli nawet w trakcie kolizji doszło do nieznacznego uszkodzenia samochodu poszkodowanego.""

Odpowiedź prawnika:

Udzielając odpowiedzi na powyższe pytanie przyjmiemy wskazany w pytaniu stan faktyczny za prawdziwy. Oczywiście można było skutecznie poinformować użytkownika uszkodzonego samochodu o przyczynie powstałego uszkodzenia, chociażby poprzez pozostawienie pisemnej informacji za wycieraczką samochodu lub zgłosić fakt uszkodzenia pojazdu na policji. Jeżeli powstała jedynie szkoda materialna w pojeździe to wówczas nie mamy do czynienia z wypadkiem, a jedynie z kolizją. Tego typu zdarzenie kwalifikowane jest w kategorii wykroczenia z art. 86 § 1 kw, które zagrożone jest karą grzywny. Zachowanie sprawcy wykroczenia może zostać w takiej sytuacji zostać potraktowane jako ucieczka z miejsca zdarzenia, jeżeli skład orzekający nie da wiary wyjaśnieniom sprawcy wykroczenia, iż podjął wszystkie możliwe działania celem skutecznego poinformowania właściciela uszkodzonego pojazdu o poczynionej szkodzie. Może to mieć ewentualnie znaczenie przy ustalaniu wysokości kary.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.