e-prawnik.pl Porady prawne

Zwrot VAT za remont mieszkania

Pytanie:

W czerwcu 2006 r. zwróciłem się do urzędu skarbowego o zwrot części podatku VAT za materiały budowlane użyte podczas remontu domu w 2004 i 2005 roku. Wydatki te odliczałem też w ramach "ulgi remontowej" w podatku dochodowym, w związku z tym zwrotowi podlegało 55,23% zapłaconej kwoty VAT. Decyzją urzędu skarbowego otrzymałem żądany zwrot. W roku 2007 przeprowadzałem kolejny remont mieszkania - tym razem jednak wydatków na ten remont nie odliczam przy obliczaniu podatku dochodowego. W Państwa materiałach nie mogłem doszukać się odpowiedzi na następującą kwestię: Czy zwrot VAT za wydatki poniesione w roku 2007 przysługuje mi w kwocie 55,23% (ze względu na odliczanie wydatków w podatku dochodowym w latach 2004/2005), czy 68,18% (ze względu na to, że wydatki z roku 2007 nie były odliczane w podatku dochodowym)?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zwrot VAT za remont mieszkania

11.1.2008

W odniesieniu do zwrotu podatku VAT za materiały budowlane należy zauważyć, iż zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w stosunku do wydatków, na podstawie których osoba fizyczna korzystała lub korzysta z odliczenia, w szczególnościz tytułu poniesienia wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, kwota podlegająca zwrotowi, jest obniżona i zamiast 68,18 % równa się 55,23 % kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 % kwoty stanowiącej odpowiedni iloczyn.

Powyższe obniżenie kwoty podlegającej zwrotowi dotyczy zatem tylko wydatków, na podstawie których osoba fizyczna korzystała z odliczenia np. w ramach ulgi remontowej. W roku 2007 nie było już możliwości korzystania z ulgi remontowej, a zatem zwrot VAT od wydatków poniesionych w 2007 r. przysługuje w wysokości 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur.

Polecamy również: Ile zwrotu VAT za materiały budowlane można uzyskać?

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ