Zwrot zasiłku pielęgnacyjnego
Pytanie:
"Pan X pobrał równolegle zasiłek pielęgnacyjny z GOPS-u oraz dodatek. Został wezwany do zwrotu 5 nienależnie pobranych zasiłków pielęgnacyjnych z GOPS-u. Czy istnieje prawna możliwość odstąpienia od żądania zwrotu lub umorzenia części lub całości nienależnie pobranych świadczeń? Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna? "
Odpowiedź prawnika: Zwrot zasiłku pielęgnacyjnego
Zgodnie z art. 104 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej należności nienależnie pobranych świadczeń podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze decyzji administracyjnej. W przypadkach szczególnych, zwłaszcza jeżeli żądanie zwrotu wydatków na udzielone świadczenie w całości lub w części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłoby skutki udzielanej pomocy, właściwy organ na wniosek pracownika socjalnego lub osoby zainteresowanej może odstąpić od żądania takiego zwrotu. Niezbędny jest zatem wniosek pracownika socjalnego lub zobowiązanego do zwrotu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?