Odpowiedź prawnika: Alimenty na dziecko przebywające za granicą
Podstawę do zmiany zakresu świadczeń alimentacyjnych stanowi art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Stanowi on iż, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Jest to przepis, który wskazuje w jakich okolicznościach uprawniony czy zobowiązany do świadczenia alimentacyjnego może domagać się zmiany, a także i uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Podstawową przesłaną ma być zatem „zmiana okoliczności”, przy czym zmiana ta ma dotyczyć usprawiedliwionych uprawnionego lub możliwości zarobkowych zobowiązanego (por. art. 135 kro).
Sam wyjazd dziecka za granicę nie oznacza automatycznie zmiany w zakresie obowiązku alimentacyjnego rodzica na wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego. Fakt, że ojciec ma trudności w świadczeniu alimentów nie oznacza, że jest on z tego obowiązku zwolniony (oczywiście zakładamy, że nie zmieniły się tu jego możliwości zarobkowe i majątkowe i dalej może świadczyć alimenty w orzeczonej wysokości). Wpłacanie pieniędzy na konto jest tylko jednym ze sposobów uiszczania rat alimentacyjnych. W opisanej sytuacji, ojciec może skorzystać także z przekazu pocztowego (oczywiście tak długo jak posiada aktualny adres matki). Jeśli jednak na skutek braku wiadomości co do aktualnego adresu zamieszkania wysłanie przekazu jest niemożliwe, do świadczenia alimentacyjnego należy zastosować przepisy ogólne kodeksu cywilnego dotyczące wykonywania zobowiązań. Zgodnie z art. 467 kc jeśli na skutek okoliczności za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności nie zna on miejsca zamieszkania wierzyciela, może on skorzystać z uprawnienia do złożenia przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego (por. art. 692 i nast. kodeksu postępowania cywilnego)
We wniosku o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego należy:określić zobowiązanie, przy wykonaniu którego składa się przedmiot (tu: alimenty);
przytoczyć okoliczności uzasadniające złożenie (tj. wskazać na okoliczność nieznajomości miejsca zamieszkania dziecka i matki);
dokładnie oznaczyć przedmiot, który ma być złożony (tu: rata alimentacyjna w określonej kwocie);
wskazać osobę, której przedmiot ma być wydany, oraz warunki, pod którymi wydanie ma nastąpić (tu: wskazać nazwisko matki dziecka).
Jeżeli dłużnik jest zobowiązany do świadczeń powtarzających się, a zachodzą warunki do złożenia do depozytu sądowego świadczeń już wymagalnych, sąd może zezwolić dłużnikowi na składanie w przyszłości do depozytu dalszych świadczeń w chwili, gdy staną się wymagalne. Fakt, że znajomy nie zna adresu zamieszkania dziecka i matki nie ma wpływu na możliwość złożenia raty do depozytu sądowego. Zgodnie bowiem z art. 693[3] kpc jeżeli wierzyciel lub jego miejsce zamieszkania nie są znane, o zezwoleniu na złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego sąd ogłosi publicznie w budynku sądowym oraz w lokalu organu gminy. Ponadto sąd zarządza umieszczenie ogłoszenia w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim lub podaje je w inny sposób do wiadomości publicznej; może je również ogłosić w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.