Aport zajętej nieruchomości

Pytanie:

"Czy można wnieść aportem do spółki akcyjnej nieruchomość, wobec której wszczęto postępowanie egzekucyjne na wniosek komornika? Jaka jest odpowiedzialność spółki za wpisy na hipotece tej nieruchomości? Czy wierzyciele lub komornik mogą wstrzymać lub cofnąć aport?"

Odpowiedź prawnika: Aport zajętej nieruchomości

Fakt, że dana nieruchomość jest przedmiotem egzekucji, nie wpływa na możliwość wniesienia jej jako aportu do spółki. Pozostaje jednak kwestia oceny jej wartości. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, pierwszą czynnością przy egzekucji z nieruchomości jest zajęcie tej nieruchomości. W stosunku do dłużnika zajęcie następuje wówczas, gdy wezwany zostanie przez komornika do zapłaty długu. Równocześnie z tym wezwaniem, komornik przesyła do sądu wieczystoksięgowego właściwego dla danej nieruchomości wniosek o dokonanie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o złożenie wniosku do zbioru dokumentów (jeżeli nieruchomość nie ma urządzonej księgi wieczystej).. W stosunku do osób trzecich, zajęcie następuje z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów. Zgodnie z art. 930 kpc, rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie egzekucyjne. Wszelkie postanowienia i czynności egzekucyjne są ważne w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy tej nieruchomości. Oznacza to, że jeżeli nieruchomość stanie się własnością spółki, spółka będzie odpowiadać z tej nieruchomości w toczącym się postępowaniu egzekucyjnym. Jeżeli na nieruchomości ustanowione zostały hipoteki, spółka odpowiada z tytułu tych hipotek.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika