Czynny podatnik podatku VAT

Pytanie:

Jestem w trakcje zakładania firmy (usługi internetowe). Firma będzie miała przychody z dwóch źródeł (firma A i B) oraz będzie generowała małe koszty lub wcale. Chciałem skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, ale w umowie zawartej z firmą A firma ta zastrzega sobie, iż muszę być \"płatnikiem podatku VAT\" oraz rozliczać się będę z nimi wystawiając raz w miesiącu fakturę VAT. Czy będąc zwolnionym nie mogę wystawiać faktur VAT? Jeśli tak, jaki inny dokument wystawiam? Czy jest jakaś inna możliwość rozliczania się z firmą A (oczywiście oprócz zmiany umowy)? Z firmą B od jakiegoś czasu rozliczałem się jako osoba fizyczna na podstawie umowy o dzieło. Mogę w tej chwili zacząć się rozliczać jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, wtedy wystawiam fakturę VAT (firma B ma taką zasadę, że wtedy automatycznie będę dostawał od nich 22% więcej niż teraz, gdy rozliczam się na umowę o dzieło). Oczywiście to 22% będę musiał oddać jako podatek VAT (zakładam, że nie będę miał kosztów, więc nic sobie nie odliczę). Wydaje się więc bardziej opłacalne dalsze rozliczanie się na umowę zlecenie (nie jako firma), a nie fakturę, ponieważ podatek pochodowy płacę tylko od 50% kwoty z umowy zlecenie, w przypadku faktury od 100%. Czy to rozumowanie jest poprawne? Czy może coś pominąłem? Czy nawet gdybym dalej rozliczał się na umowę, nie będę musiał od niej odprowadzić VAT (gdy założę firmę stanę się przecież płatnikiem VAT)?

Masz inne pytanie do prawnika?

23.2.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Czynny podatnik podatku VAT

Przede wszystkim należy wskazać, iż pojÄ™cie „pÅ‚atnika VAT” nie jest tu poprawne. Jest to potoczne pojÄ™cie odpowiadajÄ…ce na gruncie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug pojÄ™ciu „podatnika VAT czynnego”.

MajÄ…c powyższe na uwadze można przejść do odpowiedzi na PaÅ„stwa pytanie. Przede wszystkim wskazać należy, iż podatnicy korzystajÄ…cy ze zwolnienia podmiotowego nie majÄ… prawa do wystawiania faktur. W zamian za to wystawiajÄ… oni rachunki (por. § 23 pkt 5 rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usÅ‚ug, do których nie majÄ… zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usÅ‚ug – Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Porady prawne

JeÅ›li chodzi o „innÄ… możliwość rozliczania siÄ™ z firmÄ… A”, to nie ma innej niż dwie z powyższych możliwoÅ›ci (a wiÄ™c status podatnika VAT czynnego i wystawianie faktur VAT lub korzystanie ze zwolnienia podmiotowego i wystawianie rachunków).

Jednocześnie bardzo trudno o jednoznaczną odpowiedź co do prawa do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodu w stosunku do zawieranych umów. Możliwe to będzie tylko, jeśli uzyskiwane przez Pana przychody zaliczane są do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych).

W przypadku, gdy Pańskie przychody kwalifikowane są jako przychody, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło; zauważyć przy tym należy, iż w przypadku przychodów zaliczanych do tej grupy obowiązują raczej 20%, a nie 50% koszty uzyskania przychodów) wskazać należy, iż fakt osiągania tych przychodów w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wyłącza te przychody z kategorii przychodów z działalności wykonywanej osobiście (koszty uzyskania przychodów ustala się w takim wypadku w wysokości rzeczywiście poniesionej, a nie ryczałtowo).

Oczywiście, możliwy jest scenariusz, że część wykonywanych przez siebie usług świadczy Pan jako firma (chodzi o firmę B), a część jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (chodzi o firmę A). Musi się Pan jednak liczyć z wątpliwościami organów podatkowych w tej kwestii.

Na zakończenie należy wskazać, iż bardzo wiele zależy od charakteru świadczonych przez Pana usług oraz treści zawieranych umów. Dlatego też w oparciu o przedstawiony stan faktyczny nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, lecz wskazanie jedynie ogólnych zasad obowiązujących w sytuacji w jakiej się Pan znajduje.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Poznaj zasady rozliczeÅ„ transakcji transgranicznych grup VAT. Grupy VAT bÄ™dÄ… mogÅ‚y być tworzone od 2023 r. ##baner## Transakcje wewnÄ…trzwspólnotowe W przypadku transakcji wewnÄ…trzwspólnotowych, tj. WDT (wewnÄ…trzwspólnotowa dostawa towarów) oraz WNT (wewnÄ…trzwspólnotowe (...)

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaÅ›niÅ‚o zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczÄ…cych Å›wiadczenia usÅ‚ug budowlanych od 1 stycznia 2017 r.   Dlaczego warto poznać objaÅ›nienia resortu finansów (...)

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)

Rejestracja VAT dla transakcji krajowych

Rejestracja VAT dla transakcji krajowych

Rejestracja podatników „VAT czynnych” Rejestracja dla potrzeb podatku VAT ma podstawowe znaczenie dla każdego podatnika. Wykonanie obowiÄ…zku rejestracyjnego uprawnia m.in. do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku. MiÄ™dzy podatnikami a organami podatkowymi najwiÄ™cej sporów (...)

Wykaz podatników VAT

Wykaz podatników VAT

20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydaÅ‚ objaÅ›nienia podatkowe, które dotyczÄ… zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 wrzeÅ›nia 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz siÄ™, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaÅ›nienia (...)

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

Transakcje wymagające numeru unijnego Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie (...)

Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT

Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT

Od 1 wrzeÅ›nia 2019 r. dostÄ™pny jest jeden, bezpÅ‚atny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreÅ›lonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne (...)

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

PojÄ™cie wewnÄ…trzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy  WewnÄ…trzwspólnotowa dostawÄ™ towarów ma miejsce, gdy nastÄ™puje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium paÅ„stwa czÅ‚onkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

Jak zmienić sposób płacenia podatków i prowadzenia księgowości?

JeÅ›li prowadzisz firmÄ™, jednym z twoich obowiÄ…zków jest terminowe opÅ‚acanie podatków i prowadzenie ksiÄ™gowoÅ›ci. Jeżeli wybraÅ‚eÅ› danÄ… formÄ™ opodatkowania i zasady pÅ‚acenia zaliczek nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Dowiedz siÄ™, jak dokonać zmiany formy opodatkowania (...)

Jak należy składać deklaracje VAT?

Jak należy składać deklaracje VAT?

Kto jakie deklaracje musi skÅ‚adać? Deklaracja jest istotnym elementem rozliczenia VAT, gdyż zobowiÄ…zanie podatkowe, kwotÄ™ zwrotu różnicy podatku, kwotÄ™ zwrotu podatku naliczonego czy różnicy podatku, przyjmuje siÄ™ generalnie w kwocie wynikajÄ…cej z deklaracji podatkowej, (...)

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiÄ™biorców  Podatnicy VAT, którzy skÅ‚adajÄ… deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. bÄ™dÄ… mieć obowiÄ…zek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT bÄ™dÄ… przesyÅ‚ać do resortu finansów (...)

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

23 grudnia 2019 r. Minister Finanasów wydaÅ‚ objaÅ›nienia podatkowe dotyczÄ…ce stosowania obowiÄ…zkowego mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci. Sprawdź, co z nich wynika. ##baner## Przedmiotowe przepisy podatkowe W dniu 1 listopada 2019 r. weszÅ‚a w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 (...)

Jak założyć grupę VAT?

Jak założyć grupę VAT?

Minister Finansów wydaÅ‚ objaÅ›nienia dotyczÄ…ce regulacji odnoszÄ…cych siÄ™ do tworzenia i funkcjonowania nowego rodzaju podatnika, jakim jest grupa VAT (GV). Celem objaÅ›nieÅ„ jest przedstawienie praktycznego rozumienia przepisów ustawy o VAT w zakresie, w jakim umożliwiajÄ… wspólne (...)

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosujÄ…cego metodÄ™ kasowÄ…

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosujÄ…cego metodÄ™ kasowÄ…

Jakie wymogi w zakresie wystawiania faktur VAT obowiÄ…zujÄ… maÅ‚ego podatnika stosujÄ…cego metodÄ™ kasowÄ…? MaÅ‚ego podatnika, który stosuje metodÄ™ kasowÄ… obowiÄ…zujÄ… wszystkie ogólne zasady odnoszÄ…ce siÄ™ do wystawiania faktur VAT. JeÅ›li jest on zarejestrowany jako "podatnik VAT czynny', (...)

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Transakcje grupy VAT w okresach przejściowych

Ten artykuÅ‚ ma na cel wyjaÅ›nienie zagadnieÅ„ finalizacji transakcji w okresach przejÅ›ciowych wystÄ™pujÄ…cych w sytuacji tworzenia i koÅ„czenia funkcjonowania grupy VAT. Od 2023 r. bÄ™dzie można bowiem tworzyć grupy VAT.  Przedstawione one zostaÅ‚y na podstawie objaÅ›nieÅ„ MF. ##baner## Transakcje (...)

Korekta podatku naliczonego przy odliczaniu VAT na podstawie proporcji

Korekta podatku naliczonego przy odliczaniu VAT na podstawie proporcji

Ogólne zaÅ‚ożenia odliczania podatku VAT proporcjÄ…  Omawiane zagadnienie zostaÅ‚o uregulowane w art. 90 i 91 ustawy o VAT i dotyczy tych podatników, którzy nabywajÄ… towary i usÅ‚ugi wykorzystywane zarówno do czynnoÅ›ci, w stosunku do których przysÅ‚uguje prawo (...)

Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

Jak zarejestrować indywidualną działalność gospodarczą?

Chcesz rozpocząć dziaÅ‚alność gospodarczÄ… jednoosobowo? Sprawdź, jak zaÅ‚atwić formalnoÅ›ci. Wniosek o wpis do ewidencji (CEIDG) JeÅ›li chcesz rozpocząć dziaÅ‚alność jednoosobowÄ… (samozatrudnienie), powinieneÅ› zÅ‚ożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o DziaÅ‚alnoÅ›ci (...)

Leasing w podatku VAT

Leasing w podatku VAT

  Do chwili wejÅ›cia Polski do Unii Europejskiej umowa leasingu byÅ‚a traktowana jak usÅ‚uga i tak też byÅ‚a rozliczana dla potrzeb podatku VAT. W tym czasie obowiÄ…zywaÅ‚y również specyficzne metody odliczania podatku od samochodów, używanych na podstawie umowy leasingu (peÅ‚ne (...)

Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%

Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%

Minister Finansów wydaÅ‚ objaÅ›nienia podatkowe z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie dokumentowania wewnÄ…trzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usÅ‚ug. DotyczÄ… one zasad dokumentowania wewnÄ…trzwspólnotowej dostawy towarów dla (...)

Faktury dla specyficznych kontrahentów

Faktury dla specyficznych kontrahentów

Faktury dokumentujÄ…ce sprzedaż towarów i usÅ‚ug „medialnych” Informacjie jakie w zasadzie powinny siÄ™ znaleźć na fakturze opisano w artykule: Jakie dane zamieszcza siÄ™ na fakturze VAT? Natomiast faktury wystawiane:  nabywcom eksportowanych towarów,  uprawnionym przedstawicielstwom (...)

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

Prawie każdy przedsiÄ™biorca chciaÅ‚by, przed podjÄ™ciem decyzji o zakupie konkretnego samochodu, wiedzieć, czy bÄ™dzie miaÅ‚ prawo do odliczania podatku VAT od paliwa, które bÄ™dzie nabywaÅ‚ do tego samochodu. Być może także niemożność odliczenia tego podatku od rat leasingowych (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zakup i sprzedaż towaru przed rejestracją VAT

Zakup i sprzedaż towaru przed rejestracją VAT

Spółka zarejestrowała się jako podatnik VAT. Po dokonaniu zgłoszenia, a jeszcze przed uzyskaniem potwierdzenia o zarejestrowaniu z podanymi nr NIP i VAT spółka dokonała sprzedaży opodatkowanej i zakupów. Na fakturach dotyczących tej sprzedaży i zakupów nie ma oczywiście nr NIP i VAT spółki, (...)

Dokumentowanie sprzedaży komisowej

Dokumentowanie sprzedaży komisowej

Mam wątpliwości co do przedstawianych poglądów na temat sprzedaży komisowej. Na stronie http://vat.pl/pages/i/964.php przeczytałam co następuje: "W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług umowa komisu jest opodatkowana na innych zasadach podatkiem (...)

Brak rejestracji VAT-R/UE dla WDT a stawka 0%

Brak rejestracji VAT-R/UE dla WDT a stawka 0%

Przedsiębiorca jest podatnikiem VAT czynnym. Na podstawie złożonej Informacji VAT-R/UE, w której zadeklarował dokonywanie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz dokonywanie importu usług, a nie zadeklarował dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, urząd skarbowy nadał mu numer (...)

VAT a nieruchomość kupiona jako osoba fizyczna

VAT a nieruchomość kupiona jako osoba fizyczna

Witam, Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, pracuję też na etacie, mam zamiar kupić nieruchomość, w której będę prowadził działalność usługową. Nieruchomość z racji możliwości uzyskania kredytu na podstawie przychodów z pracy na etat będę nabywał jako osoba (...)

Sprzedaż samochodu firmowego

Sprzedaż samochodu firmowego

Samochód do sp. z o.o. został kupiony w 2004 r. od osoby fizycznej na umowę kupna-sprzedaży. Obecnie ma być sprzedany. Przy zakupie nie był naliczony VAT. Jakim dokumentem (fakturą, czy umową) sp. z o.o. ma udokumentować sprzedaż tego samochodu? Czy spółka powinna naliczyć podatek VAT? (...)

Podatnik czynny VAT

Podatnik czynny VAT

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie szkoleń. Jestem czynnym podatnikiem podatku VAT i wystawiam faktury VAT. Pani z Krajowej Informacji Podatkowej powiedziała mi, że nie powinienem wystawiać faktur VAT, jeżeli prowadzę i wystawiam faktury, które są zwolnione przedmiotowo (...)

Obowiązek posługiwania się NIP-em z prefiksem PL

Obowiązek posługiwania się NIP-em z prefiksem PL

Firma dokonała rejestracji NIP-u europejskiego ze względu na działalność prowadzoną poza terytorium kraju. Czy po otrzymaniu nowego numeru NIP w wersji europejskiej PL1234567890 można wciąż na terytorium Polski posługiwać się starą formą NIP-u: 123-456-78-90? Zgodnie z art. 96 ust. 11 (...)

Podatek VAT od WNT

Podatek VAT od WNT

Rozpocząłem prowadzenie działalności jako osoba fizyczna i wszystkim zajmuję się osobiście. Jestem podatnikiem VAT. Zamierzam kupić program komputerowy, który oferuje firma z Luxemburga. Dostanę fakturę bez podatku. Jak powinno wyglądać rozliczenie tej operacji w ramach podatku VAT? Zgodnie (...)

Rezygnacja z VAT

Rezygnacja z VAT

Od czerwca 2008 r. prowadzę działalność gospodarczą, usługi kadrowo-biurowe, PKPiR + VAT. Chciałabym obecnie zrezygnować z podatku VAT i wybrać zwolnienie. W ubiegłym roku moje obroty netto wyniosły 45.500 zł (brutto 55.510). W tym roku 2010 przewiduje że moje obroty wyniosą około 75.000 (...)

Najem lokalu użytkowego poza działalnością

Najem lokalu użytkowego poza działalnością

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług. Jako przedmiot działalności nie mam wymienionego wynajmowania nieruchomości. Płacę podatek liniowy 19%. Jestem podatnikiem podatku VAT. Posiadam wspólnie z bratem (prywatnie) nieruchomość - lokal użytkowy. Chciałbym (...)

Limit VAT - najem prywatny i działalność

Limit VAT - najem prywatny i działalność

Od roku 2006 byłem zarejestrowany jako czynny podatnik VAT (rozliczałem VAT, składałem deklaracje VAT-7) - najem prywatny, lokale użytkowe. Z uwagi na obroty nie przekraczające 30.000 zł zrezygnowałem z bycia podatnikiem VAT. Złożyłem w Urzędzie Skarbowym formularz VAT-R w miesiącu styczniu (...)

VAT przy likwidacji działalności gospodarczej

VAT przy likwidacji działalności gospodarczej

W 2003 r. nabyto nieruchomość za kwotę 45000.00 bez prawa do odliczenia podatku VAT, w ewidencji działalności gospodarczej widnieje jako środek trwały. Następnie ww. środek trwały ulepszono, zmodernizowano; wartość ulepszenia to kwota ok. 35000.00. Proszę o wyjaśnienie sprawy zwrotu podatku (...)

Działalność gospodarcza i najem a zwolnienie z VAT

Działalność gospodarcza i najem a zwolnienie z VAT

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, będący podatnikiem VAT z tytułu tej działalności, wynajmuje innemu najemcy swój lokal, występując jako osoba fizyczna. Wynajem nie odbywa się w ramach działalności zgłoszonej w REGON i urzędzie skarbowym. (...)

Zwrot VAT przy braku sprzedaży

Zwrot VAT przy braku sprzedaży

Spółka z o.o. dokonała zakupów inwestycyjnych w marcu 2007 r. Aż do grudnia 2007 r. Spółka nie miała przychodów ze sprzedaży opodatkowanej VAT. W grudniu 2007 r. i kolejnych miesiącach 2008 r. przychody ze sprzedaży opodatkowanej VAT się pojawiły, jednak urząd skarbowy nie dokonał żadnych (...)

Potwierdzenie rejestracji VAT kontrahenta

Potwierdzenie rejestracji VAT kontrahenta

Zawarłem umowę z pewną firmą, na podstawie której, po wpłaceniu wpisowego, uzyskałem dostęp do jej bazy danych i sam też tam figuruję. Firma ta ma też zapewniać zlecenia na określone usługi, pobierając 5% prowizji. Dostałem fakturę na zaliczkę wpisowego, po wpłaceniu reszty kwoty już (...)