Odpowiedź prawnika: Czynny podatnik podatku VAT
Przede wszystkim należy wskazać, iż pojÄ™cie „pÅ‚atnika VAT” nie jest tu poprawne. Jest to potoczne pojÄ™cie odpowiadajÄ…ce na gruncie ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug pojÄ™ciu „podatnika VAT czynnego”.
MajÄ…c powyższe na uwadze można przejść do odpowiedzi na PaÅ„stwa pytanie. Przede wszystkim wskazać należy, iż podatnicy korzystajÄ…cy ze zwolnienia podmiotowego nie majÄ… prawa do wystawiania faktur. W zamian za to wystawiajÄ… oni rachunki (por. § 23 pkt 5 rozporzÄ…dzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usÅ‚ug, do których nie majÄ… zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usÅ‚ug – Dz. U. Nr 97, poz. 971).

JeÅ›li chodzi o „innÄ… możliwość rozliczania siÄ™ z firmÄ… A”, to nie ma innej niż dwie z powyższych możliwoÅ›ci (a wiÄ™c status podatnika VAT czynnego i wystawianie faktur VAT lub korzystanie ze zwolnienia podmiotowego i wystawianie rachunków).
Jednocześnie bardzo trudno o jednoznaczną odpowiedź co do prawa do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodu w stosunku do zawieranych umów. Możliwe to będzie tylko, jeśli uzyskiwane przez Pana przychody zaliczane są do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych).
W przypadku, gdy Pańskie przychody kwalifikowane są jako przychody, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło; zauważyć przy tym należy, iż w przypadku przychodów zaliczanych do tej grupy obowiązują raczej 20%, a nie 50% koszty uzyskania przychodów) wskazać należy, iż fakt osiągania tych przychodów w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej wyłącza te przychody z kategorii przychodów z działalności wykonywanej osobiście (koszty uzyskania przychodów ustala się w takim wypadku w wysokości rzeczywiście poniesionej, a nie ryczałtowo).
Oczywiście, możliwy jest scenariusz, że część wykonywanych przez siebie usług świadczy Pan jako firma (chodzi o firmę B), a część jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (chodzi o firmę A). Musi się Pan jednak liczyć z wątpliwościami organów podatkowych w tej kwestii.
Na zakończenie należy wskazać, iż bardzo wiele zależy od charakteru świadczonych przez Pana usług oraz treści zawieranych umów. Dlatego też w oparciu o przedstawiony stan faktyczny nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, lecz wskazanie jedynie ogólnych zasad obowiązujących w sytuacji w jakiej się Pan znajduje.
