Darowizna części nieruchomości

Pytanie:

"Jaką procedurę formalno-prawną powinna przejść osoba, będącą w posiadaniu działki ziemi, jeżeli chce podarować część tej ziemi swojej córce? W jaki sposób dokonać podziału nieruchomości, jak dokonać darowizny i jakie opłaty wiążą się z darowizną nieruchomości (opłaty administracyjne i podatki)? Chodzi o nieruchomość o statusie ziemi rolnej. Należy zwrócić jednak uwagę na fakt, że omawiana nieruchomość znajduje się na terenie Warszawy na gruntach przeznaczonych przez Gminę (obecnie dzielnice) do funkcji usługowo-technicznych. Dla całej nieruchomości istnieje jedna księga wieczysta; nieruchomość składa się z trzech działek, z których jedna ma zostać darowana córce (zgodnie z granicami działek). "

Odpowiedź prawnika: Darowizna części nieruchomości

Na wstępie należy zauważyć, iż przedmiotowa nieruchomość nie jest nieruchomością rolną, ale „zwykłą”. O zakwalifikowaniu nieruchomości jako rolnej nie decyduje sposób jej wykorzystania, ale przeznaczenie gruntu. Jeśli więc w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w gminie wskazano cel inny niż rolniczy, nieruchomość ta nie może zostać uznana za grunt rolny. Nie jest to bynajmniej kwestia błaha, albowiem będzie miała doniosłe znaczenie np. w odniesieniu do ustalania różnego rodzaju kosztów i opłat. W opisanym przypadku stadia postępowania darczyńcy powinny być następujące: 1. skoro nieruchomość składa się z trzech działek ewidencyjnych, dla których założono jedną księgę wieczystą, i skoro jedna z tych działek ma być przedmiotem umowy darowizny, nie ma potrzeby wstępowania na drogę administracyjnego podziału nieruchomości. W sytuacji bowiem, gdy podział nieruchomości polega jedynie na wydzieleniu z niej działek w jej skład wchodzących, a działki te ewidencji gruntów są oznaczone odrębnie, nie wymaga się wydania decyzji organu gminy, a tym samym wszczynanie postępowania administracyjnego nie jest uzasadnione. Podział taki sprowadza się więc w zasadzie jedynie do założenia odrębnych ksiąg wieczystych dla tych działek. Postępowanie wieczystoksięgowe o odłączenia działki prowadzi się na pisemny wniosek właściciela. Skoro w wyniku tego postępowania powstanie nowa księga wieczysta, należy liczyć się z poniesieniem opłat za założenie księgi wieczystej (obecnie w wysokości 40 zł), a niewykluczone, że i kolejnych. 2. jeżeli nieruchomość została już prawnie wyodrębniona, strony mogą zawrzeć umowę darowizny. Pamiętać jednak należy, iż dla swej ważności zawarta ona winna być przed obliczem notariusza w formie aktu notarialnego. Notariusz, na wyraźne życzenie, przekaże także wniosek o wpisanie córki jako właścicielki do księgi wieczystej. Niestety jednak wszystkie czynności notariusza podlegają – co do zasady – opłacie. 3. po dokonaniu wyżej wskazanych czynności pozostaje już tylko uregulowanie należności fiskalnych, tj. podatku od darowizn.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika