Diety z tytułu podróży służbowej w firmie transportowej

Pytanie:

Firma transportowa (prowadząca KPiR + VAT) zatrudnia kierowców na umowę o pracę na czas nieokreślony z miejscem pracy - adres stały firmy. Czy w świetle Kodeksu cywilnego i u.p.d.f. pracownikowi zatrudnionemu u podatnika świadczącego usługi transportowe przysługuje dieta z tytułu odbywanej podróży służbowej (firma w miejscowości Gostyń - wysyła kierowcę do Gdańska po towar itd.)?

Masz inne pytanie do prawnika?

3.3.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Diety z tytułu podróży służbowej w firmie transportowej

Kwestie związane z prawem pracownika do zwrotu kosztów związanych z podróżą służbową uregulowane są nie w Kodeksie cywilnym, lecz w art. 775 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Wysokość kwot przysługujących pracownikowi określa się na podstawie rozporządzenia MPiPS z 19.12.2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Należy jednak pamiętać, że chodzi tutaj o kwoty dotyczące podróży służbowej, a za taką można uznać tylko podróż odbytą w związku z zadaniem służbowym do miejscowości położonej poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy albo poza stałym miejscem pracy. Miejsce pracy powinno być określone w umowie o pracę i powinno ono odpowiadać rzeczywistości. Miejsce pracy może być przykładowo oznaczone jako teren danej gminy czy powiatu. Jeśli więc do zadań pracownika należy przywóz towarów z jednej miejscowości do drugiej trudno uznać, że pracownik wykonuje podróż służbową. Odnośnie podróży służbowych podatników, których przedmiotem jest działalność transportowa, wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską z dnia 21.12.2004 r. nr 8871. Zdaniem Ministerstwa, osoba fizyczna świadcząca usługi transportu samochodowego, podobnie jak każdy inny podatnik prowadzący działalność gospodarczą, do kosztów uzyskania przychodów może zaliczyć wartość diet pod warunkiem, że związane są one z odbywaniem podróży służbowej. W sytuacji zaś, gdy wykonywane usługi stanowią przedmiot działalności gospodarczej (a tak jest w przypadku usług transportu samochodowego) nie są one podróżą służbową. Właśnie z uwagi na fakt, że czynności te stanowią istotę świadczonych usług, nie wiążą się z odbywaniem podróży służbowej. W odpowiedzi zwrócono również uwagę, iż w opinii Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej również kierowcy będącemu pracownikiem w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, zatrudnionemu u podatnika świadczącego usługi transportowe, nie w każdym przypadku przysługuje dieta z tytułu odbywanej podróży. Istotne znaczenie ma charakter i rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.

Porady prawne

            Decydujące znaczenie w omawianym przypadku będzie zatem miał charakter i rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Za podróż służbową nie można bowiem uznać podróży, która jest związana z wykonywaniem zwykłych obowiązków pracownika. Stanowisko takie potwierdzone jest w orzecznictwie Sądu Najwyższego (wyrok SN z dnia 08.04.1998 r., I PKN 24/98 i z dnia 11.04.2001r., I PKN 350/00). Zatem pracownik zatrudniony jako kierowca, w którego zwykły zakres obowiązków wchodzi przykładowo przewóz towarów do siedziby pracodawcy, udając się w podróż po te towary nie odbywa podróży służbowej. Jeśli jednak kierowca podróżuje, wykonując polecenie pracodawcy, które nie jest związane z jego zwykłymi obowiązkami (np. w celu odbycia rozmów handlowych), to można mówić o podróży służbowej kierowcy. W takim przypadku otrzymane diety i inne należności podlegają u tego kierowcy zwolnieniu od podatku (w przeciwieństwie do należności niezwiązanych z podróżą służbową), zaś u pracodawcy podlegają zaliczeniu do kosztów - do wysokości określonych ww. rozporządzeniem limitów. 

            Niezależnie jednak od powyższych rozważań, do kierowcy będącego pracownikiem najprawdopodobniej będą miały zastosowanie przepisy ustawy z dnia 16.04.2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. Nr 92, poz. 879). Ustawa ta określa czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy. Zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy, czasem pracy kierowcy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, w szczególności prowadzenie pojazdu, załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem, inne prace podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy, niezbędne formalności administracyjne, itp. Zgodnie zaś z art. 2 pkt 4 ww. ustawy, przez stanowisko pracy kierowcy należy rozumieć:

  1. siedzibę pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały,

  2. pojazd, który kierowca prowadzi,

  3. każde inne miejsce, w którym kierowca wykonuje czynności związane z wykonywanymi przewozami drogowymi.

           Jak widać z powyższego, postanowienia ww. ustawy poprzez dość dokładne określenie stanowiska oraz czasu pracy kierowcy wyłączają możliwość uznania czynności, o których mowa w pytaniu za podróż służbową.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Krajowe podróże służbowe żołnierzy

Kiedy mamy do czynienia z krajową służbą żołnierza? Krajową podróżą służbową - jest wykonywanie przez żołnierza zadań służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz pełni służbę wojskową, zwaną dalej (...)

Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych

Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych

Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów "Pakietu mobilności I", wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. - "Polska dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej, systematycznie wprowadzając (...)

Podróże służbowe przedsiębiorcy i pracownika

Podróże służbowe przedsiębiorcy i pracownika

Podróż służbowa pracownika i przedsiębiorcy wiąże się z określonymi wydatkami. Dzowiedz się, jakie wydatki związane z podróżą musi pokryć pracodawca, a co przysługuje przedsiębiorcy oraz jak rozliczyć koszty podróży służbowych - właściciela firmy lub pracowników. Co (...)

Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy

Kiedy mamy do czynienia z zagraniczną podróżą służbową żołnierza? Zagraniczną podróżą służbową żołnierza jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza granicami państwa w terminie i miejscu określonych w poleceniu odbycia zagranicznej podróży służbowej, wydanym (...)

Diety na podróże idą w górę

Diety na podróże idą w górę

Z dniem 1 stycznia 2007 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu (...)

Kiedy zapłacisz podatek od diety?

Kiedy zapłacisz podatek od diety?

Otrzymane od pracodawcy diety przypadające na czas podróży służbowej są zwolnione od podatku dochodowego tylko do pewnej wysokości. Z diet przekraczających wyznaczone przez przepisy limity pracownik musi rozliczyć się z fiskusem. Pracownikowi wyjeżdżającemu w podróż służbową pracodawca (...)

Od części diet w związku z podróżą służbową trzeba zapłacić podatek

Od części diet w związku z podróżą służbową trzeba zapłacić podatek

Otrzymane od pracodawcy diety przypadające na czas podróży służbowej są zwolnione od podatku dochodowego tylko do pewnej wysokości. Z diet przekraczających wyznaczone przez przepisy limity pracownik musi rozliczyć się z fiskusem. Pracownikowi wyjeżdżającemu w podróż służbową pracodawca (...)

Przychody pracownika z tytułu podróży służbowych i jazd lokalnych

Przychody pracownika z tytułu podróży służbowych i jazd lokalnych

W niniejszym artykule omówimy konsekwencje podatkowe używania przez pracownika samochodu (w tym również niebędącego własnością pracodawcy) w celu odbycia podróży służbowej.   Jak rozliczać należności pracownika z tytułu podróży służbowych? Kwoty otrzymywane przez pracownika (...)

Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

Konsekwencje wypłaty zaległego wynagrodzenia w drodze ugody sądowej - opinia prawna

Stan faktyczny Proszę o wskazanie konsekwencji podatkowych i ZUS (składki emerytalna rentowa chorobowa FP GŚP) w sytuacji wypłaty kwoty ugody sądowej dla byłego pracownika, który był zatrudniony w naszej firmie do 31.10.2003 r. Pozew pracownika zawierał zasądzenie od naszej firmy kwoty brutto (...)

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych

Co to jest zagraniczna podróż służbowa? Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Jak obliczyć czas trwania zagranicznej podróży służbowej? Czas pobytu pracownika poza granicami kraju (...)

Dieta w związku z podróżą służbową może być opodatkowana

Dieta w związku z podróżą służbową może być opodatkowana

Diety wypłacane w związku z podróżami służbowymi stanowią dla pracownika przychód, którego źródłem jest stosunek pracy. Kwoty te z zasady podlegają zwolnieniu z opodatkowania PIT, ale tylko do pewnej wysokości i przy spełnieniu określonych warunków. W związku z podróżami służbowymi (...)

Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?

Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Dieta w czasie podróży (...)

Delegacja służbowa - od 1 marca nowe stawki diet

Delegacja służbowa - od 1 marca nowe stawki diet

Od 1 marca obowiązywać zaczną nowe stawki diet za delegacje krajowe i zagraniczne. Wczoraj minister pracy i polityki społecznej podpisał rozporządzenie w sprawie ich wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce (...)

Duże zmiany w rozliczeniach za podróże służbowe

Duże zmiany w rozliczeniach za podróże służbowe

Przez ostatnie 7 lat Ministerstwo Pracy zdawało się nie zauważać rosnącej inflacji, podwyżek cen i VAT. W efekcie diety za krajowe i zagraniczne wyjazdy służbowe stały się z czasem niewystarczające. Nowe stawki, które właśnie weszły w życie nie wprowadziły jednak oczekiwanej rewolucji. Znowelizowane (...)

Czy kierowcom prowadzącym działalność gospodarczą przysługują diety za podróże służbowe?

Czy kierowcom prowadzącym działalność gospodarczą przysługują diety za podróże służbowe?

Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych w kraju i za granicą będąc kierowcą we własnej firmie. Przedsiębiorstwo, w którym pracował wcześniej, wypłacało mu diety za podróże. Podatnik zwrócił się więc do urzędu skarbowego z pytaniem, czy jako osoba (...)

Diety za delegacje zagraniczne

Diety za delegacje zagraniczne

Diety dla pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej w kraju i zagranicą określa rozporządzenie właściwego ministra. Warunki wypłacania należności za podróż służbową zatrudnionym u innego pracodawcy są zapisane (...)

Sposób rozliczania delegacji krajowych (stan prawny aktualny do 31 grudnia 2002 r.)

Sposób rozliczania delegacji krajowych (stan prawny aktualny do 31 grudnia 2002 r.)

Co to jest podróż służbowa ?Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie wyjazdu służbowego określa termin i miejsce wykonania zadania. (...)

Wybierasz się na stypendium zagraniczne? - Dowiedz się, na jakich warunkach możesz jechać.

Wybierasz się na stypendium zagraniczne? - Dowiedz się, na jakich warunkach możesz jechać.

3 lipstopada br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 października 2006 r. w setOstatni( '1' ); sprawie setOstatni( '2' ); warunków setOstatni( '3' ); kierowania setOstatni( '4' ); osób za setOstatni( '5' ); granicę w setOstatni( '6' ); celach setOstatni( (...)

Wysokość diet dla pracowników w spółce z o.o. - opinia prawna

Wysokość diet dla pracowników w spółce z o.o. - opinia prawna

Stan faktyczny W regulaminie wynagradzania, w sp. z o.o. zostały ustalone wysokości diet zagranicznych. Stawki te są jednak niższe od stawek podanych w tabeli wskaźników i stawek z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Czy spółka z o.o. może obniżyć wysokość (...)

Zagraniczne podróże służbowe

Zagraniczne podróże służbowe

Wysokość diety za dobę podróży służbowej oraz limitu na nocleg w hotelu od 1 stycznia 2006 r. Państwo  Kwota diety i waluta Kwota limitu  na nocleg  Afganistan  41 USD  100  Albania  36 EUR 90  Algieria  42 EUR 100  Andora  jak (...)

Ulga dla młodych

Ulga dla młodych

14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Rozliczenie delegacji zagranicznej właściciela

Rozliczenie delegacji zagranicznej właściciela

Właściciel firmy ma zamiar w najbliższym czasie poszerzyć działalność gosp. (świadczy usługi budowlane) na kraje Wspólnoty Europejskiej. W styczniu i lutym jeździł do Danii w celu rozpoznania (...)

Delegacje zagraniczne pracowników

Delegacje zagraniczne pracowników

Firma polska zawarła umowę o pracę z polskimi pracownikami. W umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy jest napisane: miejscowość Zielona Góra, teren kraju. Firma polska zawarła kontrakt z (...)

Opodatkowanie delegacji

Opodatkowanie delegacji

Firma polska chce zatrudnić Duńczyka do pracy na terenie Polski i Danii. Miejscem pracy, wskazanym w umowie, będzie teren Polski. Pracownik będzie czasem kierowany w podróże służbowe do Danii, (...)

Diety z tytułu podróży służbowej

Diety z tytułu podróży służbowej

Czy należy się wystawienie delegacji i pokrycie kosztów podróży pracownikowi - kierownik komórki - jeśli od swojego przełożonego otrzymuje list zawiadamiający o zebraniu z końcowym akapitem (...)

Wysokość diet za podróże służbowe

Wysokość diet za podróże służbowe

Czy pracodawca z sektora prywatnego może zmniejszyć wielkość diet oraz innych należności związanych z podróżą służbową zagraniczną? Czy właściwym miejscem umieszczenia tych zmian jest regulamin (...)

Stawka diety za podróż służbową

Stawka diety za podróż służbową

Pracownik wysłany służbowo poza granice RP, powinien posiadać ubezpieczenie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków (przepisy kraju docelowego - RFN). Kto powinien ponosić koszty (...)

Zasady ustalania wysokości delegacji za podróż

Zasady ustalania wysokości delegacji za podróż

Zatrudniam kierowcę w mojej firmie. Chcę go wysyłać na trasie z Łodzi do Holandii i z powrotem, aby przewoził ludzi. Będę wystawiał mu delegację na czas wyjazdu (na kilka dni). Delegacja będzie (...)

Uprawnienia pracownika związane z podróżą służbową

Uprawnienia pracownika związane z podróżą służbową

Chcę oddelegować pracownika z Nowego Sącza do Cieszyna (praca biurowa, 8 godzin, etat). Na ile wcześniej muszę go o tym powiadomić? Co muszę mu zapewnić (zapewniam mu noclegi bez wyżywienia), (...)

Usługi hotelowe a koszty

Usługi hotelowe a koszty

Prowadzę działalność związaną z usługami remontowymi. Często z pracownikami wyjeżdżam poza siedzibę firmy. Nocujemy w hotelach czy pensjonatach. Czy posiadając fakturę na zakup usług hotelowych (...)

Opodatkowanie diet członków zarządu

Opodatkowanie diet członków zarządu

Członkowie zarządu spółki z o.o. sprawują swoją funkcję na podstawie powołania uchwałą zgromadzenia wspólników. Wspólnicy uchwalili ponadto, że członkom zarządu przysługują diety za posiedzenia (...)

Koszty delegacji

Koszty delegacji

Czy rozliczając delegację zagraniczną właściciela firmy koszt za nocleg w hotelu (jest rachunek), można w całości zaksięgować w koszty firmy, czy też tak samo jak paragony za wyżywienie zaksięgować (...)

Rozliczanie diet zagranicznych

Rozliczanie diet zagranicznych

W latach 2001 i 2002 przebywałam za granicą na Słowacji. Pracodawca pokrywał koszty mieszkania oraz zryczałtowany miesięczny ekwiwalent 180 USD na wyżywienie. Ponieważ kwota ta jest mniejsza niż (...)

Pracownicy w delegacji za granicą

Pracownicy w delegacji za granicą

Polska firma wykonuje usługi budowlane na terenie krajów Beneluxu. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę wykonują tam prace budowlane na zasadzie delegacji (nie oddelegowań). Diety i ryczałty (...)

Ewidencjonowanie używania samochodu osobowego

Ewidencjonowanie używania samochodu osobowego

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, (...)

Praca na terenie całego kraju

Praca na terenie całego kraju

Zatrudniam pracowników na kilku budowach w różnych miastach. Pracownicy w umowie o pracę mają zapis: miejsce pracy - na budowach całego kraju. Czy pracownikom przysługuje dieta + ryczałt za nocleg (...)

FORUM PRAWNE

Ryczałt za nocleg w podróży służbowej

Ryczałt za nocleg w podróży służbowej Czy istnieje przepis regulujący zasady wypłacania ryczałtu za nocleg w podróży służbowej samochodem ciężarowym (TIR)w którym to kabina jest wyposażona (...)

Umowa o pracę -miejsce pracy

Umowa o pracę -miejsce pracy Witam Jestem przedstawicielem handlowym zatrudnionym na umowę o pracę na czas nie określony od 5 lat. Mam do obsługi teren 3 województw więc często mój czas pracy (...)

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

Czas pracy a wolny dzień

Czas pracy a wolny dzień Przypuśćmy ze firma wysyła pracownika na szkolenie (bądź delegację) i np. trwa ono od środy do piątku do godz. 21. W ten dzień już nie ma pracownik żadnego połączenia (...)

Podróż służbowa

Podróż służbowa Dotyczy pracownika wykonującego naprawy sprzętu komputerowego często w terenie poza siedzibą zakładu pracy. Czy w sytuacji, kiedy wyjeżdża w delegację pociągiem o godz. 6.20 (...)

Umowa-zlecenie, ZUS oraz diety, delegacja (Niemcy)

Umowa-zlecenie, ZUS oraz diety, delegacja (Niemcy) Witam serdecznie. Moja mama wyjeżdza do Niemiec jako opiekunka osób starszych poprzez polską firmę pośredniczącą we Wtorek (8.07.2014). Umowa (...)

Uległem wypadkowi w pracy

Uległem wypadkowi w pracy Witam,mam ttaki problem,mianowicie uległem wypadkowi w pracy,mam noge w gipsie i rozkawałkowany palec,w firmie pracuje 13 dni,czy przysługuje mi chorobowe płatne na czas (...)

Wysokość diety a wyżywienie w podróży służbowej

Wysokość diety a wyżywienie w podróży służbowej Wysokość diety w podróży służbowej wynosi obecnie 18 zł. Czy będą c w delegacji z pełnym wyżywieniem należy się pracownikowi powyższa (...)

za co dieta pracownicza?

za co dieta pracownicza? Witam! Chciałbym się dowiedzieć za co pracownik ma prawo otrzymać dietę pracowniczą. Nasz szef nie uznaje czegoś takiego mimo, że bardzo często wyjeżdżamy na delegacje. Czy (...)

problem z umową o prace

problem z umową o prace witam serdecznie Proszę o pomoc w zrozumieniu pewnych punktów zawartych w umowie o prace: 1.z tytułu podróży na terenie kraju :diety i ryczałty za nocleg w wysokości określonej (...)

Znacząco rozszerzony zakres obowiązków

Znacząco rozszerzony zakres obowiązków Witam, pracuję w dużej firmie zajmującej się TI. Pracodawca przedłożył nam nowy zakres obowiązków, w którym ujął punk „Świadczenie usług (...)

Porady prawne