Odpowiedź prawnika: Działalność gospodarcza a zasiłek macierzyński
Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, świadczenia określone tym aktem, a więc i zasiłek macierzyński przysługują osobom objętym ubezpieczeniem społecznym w razie choroby i macierzyństwa określonym w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
Ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa w odniesieniu do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych ma charakter dobrowolny (art. 11.2. ustawy) i następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. W sytuacji, gdy ubezpieczenie takie nie jest opłacane brak jest przesłanek umożliwiających dochodzenie zasiłku macierzyńskiego.

Niezbędne jest więc złożenie wniosku na podstawie, którego nastąpi dobrowolne objęcie ubezpieczeniem chorobowym i macierzyńskim w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz opłacanie stosownych składek. W wyniku tego możliwe stanie się wypłacanie świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku macierzyńskiego na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jeżeli jednak działalność gospodarcza nie jest faktycznie prowadzona (zawieszona) i w związku z tym ubezpieczony nie podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, to brak również podstaw do objęcia go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym.
Zobacz także artykuł: Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy.
