Dziedziczenie ustawowe po zmarłym spadkodawcy

Pytanie:

Kiedy, zgodnie z Kodeksem cywilnym, ma miejsce dziedziczenie ustawowe po zmarłym spadkodawcy?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.1.2011

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie ustawowe po zmarłym spadkodawcy

Zgodnie z art. 926 § 1 Kodeksu cywilnego powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu. Dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy (a zatem nie stworzył testamentu) albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą (ponieważ np. odrzuca spadek lub została uznana za niegodną dziedziczenia). Majątek po zmarłej osobie wchodzi w skład masy spadkowej, która dziedziczona jest przez spadkobierców. Jeśli zmarły pozostawił testament - odbywa się to zgodnie z wolą zmarłego, jeśli testamentu nie ma - zgodnie z zasadami przewidzianymi w kodeksie cywilnym.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

prawnik od spraw spadkowych Poznań

21.6.2021 przez: miklaszewskiE77

Adwokat z Łodzi pomoc przy spadku!!

5.6.2021 przez: JolantaKaminska

Spadek z francji

30.10.2020 przez: pawel198912