Ewidencja kilometrówek właściciela firmy

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą. Wyjeżdżam w delegacje zagraniczne i krajowe jako właściciel firmy. Czy powinienem prowadzić ewidencję przejechanych kilometrów (kilometrówkę), jeśli samochód jest wzięty w leasing operacyjny?"

Odpowiedź prawnika: Ewidencja kilometrówek właściciela firmy

Nie ma takiej potrzeby. Co prawda w przypadku samochodów osobowych (ale już nie samochodów ciężarowych) nie będących własnością podatnika przepisy przewidują obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu, lecz nie dotyczy to samochodów będących przedmiotem leasingu (por. art. 23 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Oznacza to, że nie musi Pan prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, a ponoszone wydatki w całości stanowią Pański koszt uzyskania przychodu. Dotyczy to zarówno podróży krajowych, jak i zagranicznych (przepisy nie przewidują tu żadnego rozróżnienia).

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika