Jak zabezpieczyć rodzinę przed moimi długami?

Pytanie:

Witam serdecznie, posiadam dwa kredyty. Chciałbym jakoś zabezpieczyć moja rodzinę (żonę i córkę), przed moimi długami na wypadek mojej śmierci. Jak mogę to zrobić?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Jak zabezpieczyć rodzinę przed moimi długami?

Niniejsza opinia prawna zawiera analizę sytuacji oraz odpowiedzi na zdane pytania w oparciu o przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., nr 16, poz. 93, dalej k.c.), ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 1964 r. nr 9 poz. 59 ze zm., dalej k.r.o.), poglądy doktryny oraz aktualne orzecznictwo sądów polskich.

Na chwile obecną należy rozstrzygnąć na jakiej zasadzie Pana małżonka oraz Pana dziecko odpowiadają za zobowiązania z tytułu zaciągniętych przez Pana kredytów. Decydująca jest chwila zaciągnięcia zobowiązania – jeżeli kredyty zostały wzięte przed zawarciem małżeństwa, wierzyciele mogą sięgnąć tylko do Pana majątku osobistego oraz do części majątku wspólnego, wskazanego w art. 41 § 2 k.r.o., tj.: wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich, a jeżeli zobowiązanie powstało w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. W konkluzji wierzyciele nie mogą się gnać przykładowo do nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Jeżeli kredyty zaciągnął Pan w trakcie trwania małżeństwa, wierzyciele mogą sięgnąć również tylko do Pana majątku osobistego oraz wskazane wyżej części majątku wspólnego, jednak jeżeli zobowiązania zostały zaciągnięte za zgodą małżonki również do pozostałej części majątku wspólnego (41 § 1 k.r.o.). W przypadku natomiast zaciągnięcia kredytów wspólnie z żoną (kredyt wspólny) odpowiada ona całym swoim majątkiem osobistym (na tej samej zasadzie co Pan) oraz wspólnie odpowiadacie Państwo całym majątkiem wspólnym.

Wierzyciele nie mogą sięgnąć do majątku Pana dzieci – nie wchodzi to w grę za Pan życia.

Tzw. intercyza jest niczym innym jak umową majątkową małżeńską, która ustala rozdzielność majątkową. Zgodnie z art. 51 k.r.o. w razie umownego ustanowienia rozdzielności majątkowej, każdy z małżonków zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem umowy, jak i majątek nabyty później. W konkluzji w razie zawarcia intercyzy wierzyciele mogą sięgać tylko do Pana majątku osobistego – majątek wspólny przestaje istnieć. Do majątku małżonki mogliby sięgnąć tylko wtedy gdyby była ona stroną umowy kredytowej. Niestety intercyza zasadniczo wywołuje skutki na przyszłość, tzn od momentu jej podpisania – sporządzenie teraz umowy majątkowej małżeńskiej nie wpłynie na uprawnienia wierzycieli w stosunku do zobowiązań, które już Pan zaciągnął. Jedynie w ściśle określonym wypadku z art. 52 k.r.o. możną wnosić o ustanowienie rozdzielności z datą wsteczną, który to jednak przypadek nie dotyczy Pana sytuacji.

W przypadku Pana śmierci, zgodnie z polskim prawem spadkowym wszelkie zobowiązania wchodzą w skład spadku (art. 922 k.c.). W przypadku dziedziczenia ustawowego (bez testamentu) Pana małżonka oraz dzieci są powołani do spadku w określony udziale. Jeżeli spadek przyjmą będą dziedziczyć go razie z długami. Możliwością działania jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – zgodnie z art. 1031 § 2 k.c. w razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. W konkluzji w razi przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli długi spadkowe przewyższają aktywa spadkobierca nie odpowiada ponad wartość przyjętego spadku. Jeżeli natomiast długi są mniejsze niż aktywa, spadkobierca nadal dziedziczy chociaż część spadku.

W celu przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza należy złożyć odpowiednie oświadczenie (przed sądem lub notariuszem) w terminie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy, w razie braku złożenia takiego oświadczenia spadek przyjmowany jest wprost (dziedziczy się wszystkie długi i odpowiada całym sowim majątkiem), chyba, że chodzi o osobę małoletnią, która w razie braku złożenia oświadczenia przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 2 k.c.). Spadkobiercy mogą również odrzucić spadek co uwolni ich od dziedziczenia jednak spowoduje, że przejdzie on wraz z długami, na dalszych Pan krewnych (art. 1020 k.c.). Wreszcie możliwe jest aktualnie zawarcie ze spadkobiercami (małżonką oraz dziećmi) umowy o zrzeczeniu się dziedziczenia. Zgodnie z art. 1048-1050 k.c. spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. W konkluzji jest to faktycznie odrzucenie spadku ale za Pan życia gdyż skutki są te same – spadek z długami dziedziczyłaby Pana dalsza rodzina.

W konkluzji nie ma Pan prostej drogi do uchronienia bliskich do odpowiedzialności za Pana długi – intercyza nie jest tutaj rozwiązaniem – natomiast na wypadek Pana śmierci spadkobiercy mogą uwolnić się od długów tylko za cenę rezygnacji z całości lub części spadku odpowiadającego. W naszej ocenie najlepszym rozwiązaniem jest jednak przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza co uchroni przez dziedziczeniem długów Pana dalszą rodzinę.

Potrzebujesz porady prawnej?

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna

Zabezpieczenie w postępowaniu rozwodowym - opinia prawna

Stan faktyczny W trakcie rozwodu wydano tymczasowe postanowienie sądowe nakazujące mężowi wpłacanie tytułem zabezpieczenia rodziny kwoty 550 zł. Mąż niestety nigdy nic nie wpłacił. Postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia zostało wydane 29.11.2004 r., na podstawie art. 443 par. 1 kpc (...)

Handel ludźmi - w okresie wakacyjnym należy szczególnie uważać

Handel ludźmi - w okresie wakacyjnym należy szczególnie uważać

Zwykle zaczyna się bardzo niewinnie. Ciekawa oferta pracy, możliwość wyjazdu za granicę, wysokie zarobki, nowa przygoda. Potencjalny pracodawca wydaje się być przemiłym człowiekiem, który nie pragnie niczego innego, jak tylko dać nam szansę na spełnienie marzeń. Niestety, w dzisiejszych (...)

Niemcy dadzą pracę i opiekę lekarza

Niemcy dadzą pracę i opiekę lekarza

Polski pracownik będzie traktowany przez służbę zdrowia tak samo, jak niemiecki pacjent. 1 maja niemiecki rynek pracy zostanie otwarty dla polskich obywateli. Decydując się na zatrudnienie u naszego zachodniego sąsiada musimy pamiętać, że składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne będziemy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Jak zabezpieczyć się przed długami ojca?

Jak zabezpieczyć się przed długami ojca?

Mój ojciec nagminnie sięga po kredyty. Ze względu na wysoką posadę jaką posiada, banki bardzo chętnie przyznawały mu pożyczki. Obawiamy się że w końcu jego zadłużenie przewyższy jego możliwości (...)

Jak uchronić rodzinę przed długami spadkowymi

Jak uchronić rodzinę przed długami spadkowymi

Jestem rozwodnikiem, posiadam dwie córki w wieku 21 i 13 lat, płacę na nie alimenty, obie mieszkają z matką w połowie domu ( drugą zajmuję ja i moja firma ). Dom jest własnością moją notarialnie, (...)

Jak uniknąć odpowiedzialności za długi siostry?

Jak uniknąć odpowiedzialności za długi siostry?

Odkąd pamiętam z moją siostrą zawsze były problemy. Jeszcze jak mieszkała z nami we wspólnym mieszkaniu, zaciągała kredyty na swoje zachcianki. Część zobowiązań spłacała, cześć musiała (...)

Zniesienie współwłasności a podatek

Zniesienie współwłasności a podatek

W 1982 r. odziedziczyłam po rodzicach, po połowie z siostrą, mieszkanie w Jeleniej Górze (26 lat temu!). W ubiegłym roku 21 maja podpisałyśmy przed sądem ugodę, w myśl której miałam pół roku (...)

Przypisanie winy przy rozwodzie

Przypisanie winy przy rozwodzie

Mąż znajomej opuścił rodzinę. Po 17 latach związku wyprowadził się z domu i złożył pozew o rozwód podając, iż od 2002 roku żona "oddalała się od niego", podejrzewała go o zdradę i robiła (...)

Zrzeczenie się praw do majątku wspólnego

Zrzeczenie się praw do majątku wspólnego

Posiadamy z żoną dwie nieruchomości – jedna mieszkanie w Warszawie jest darowizną jej rodziny i jest zapisana tylko na żonę. Druga – działka pod Warszawą z domkiem jest darowizną mojej (...)

FORUM PRAWNE

alimenty na ojca

alimenty na ojca Czy sad moze zaakceptowac wniosek o przyznanie mu alimentow placone przez syna ktory nie mieszka i nie pracuje w Polsce nie ma zadnych dochodow w Polsce, a z ojcem nie utrzymuje zadnych (...)

Rozdzielność majątkowa

Rozdzielność majątkowa W trakcie trwania naszego małżeństwa przeprowadziliśmy rozdzielność majątkową u notariusza z uwagi na długi męża powstałe przed naszym związkiem a związane z zadłużenie (...)

ZAPRZECZENIE OJCOSTWA!!!

ZAPRZECZENIE OJCOSTWA!!! Jak zaprzeczyć ojcostwu po upływie ustawowym okresie 6 miesięcy?Proszę o pomoc. (sylwek) ...powiem szczerze.... - mozna dobrym argumentem.... - prosze mi w skrocie opisac swoja (...)

Alimenty bez rozwodu

Alimenty bez rozwodu Czy mogę dostać od męża sądownie alimenty na dzieci nie wnosząc sprawy o rozwód? Moja żona, przez adwokata, żąda ode mnie alimentów na małoletniego syna. Małżeństwo (...)

Alimenty w ANGLII

Alimenty w ANGLII Czy ktos wie jaka jest wysokosc alimentow w UK? Oboje przebywamy za granica tzn. Byla zona i ja. Ona chce zalozyc sprawe o alimenty i zapowiada ze pusci mnie z "torbami" Please (...)

zbyt wysokie alimenty

zbyt wysokie alimenty witam, bardzo proszę o pomoc. mam przeszło 40 lat i dwoje dzieci w wieku szkolnym na które płacę alimenty razem 900 zł. Zarabiam 1500 zł. obecnie zostaje mi 600 zł na życie, (...)

Badania w RODK

Badania w RODK Czy ktoś wie jak wyglądają badania w Rodzinnym Osrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym ? Wiem, jestem juz po. Nie sądziłam, że będą tak wyglądały. Trwały prawie pięć godzin! Każdy (...)

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

o ile moge zmniejszyc alimenty na syna

o ile moge zmniejszyc alimenty na syna -mam wykształcenie zawodowe, -od 8 lat pracuje w preznej firmie ale zarobki wachaja sie miedzy 1600-2000netto/mies w zaleznosci od produktywnosci i ilosci zlecen. w (...)

Darowizna mieszkania dla syna od rodziców, jakie prawa prawa żony?

Darowizna mieszkania dla syna od rodziców, jakie prawa prawa żony? Rodzice chcą przepisać dom dla mnie. Z żoną nie mamy rozdzielności majątkowej. Jak dokonać przepisania domu aby był on wyłącznie (...)

SZUKAM Adwokata specjalizującego się w prawie spadkowym

SZUKAM Adwokata specjalizującego się w prawie spadkowym Czy ktoś z Państwa mógłby mi polecić dobrego adwokata?Mam bardzo skomplikowaną sprawę spadkową i potrzebuję pomocy adwokata z dużum doświadczeniem (...)

Porady prawne