Jazda po spożyciu alkoholu

Pytanie:

Podczas stłuczki nie z mojej winy zatrzymano mi prawo jazdy, miałem 0,15 promila. Odebrano mi prawo jazdy na okres 10 miesięcy i koszta sądowe 800 zł bez mojej obecności nie dostałem wezwania, wypiłem jedno piwo badanie krwi to 0,00 i drugie 0,01 odwołałem się od wyroku. Co w takiej sytuacji mi grozi, czy mogę odzyskać prawo jazdy; przecież dopuszczalne jest 0,02 promila alkoholu we krwi? Prawo jazdy jest jedynym źródłem mojego utrzymania. Mam 10-miesięczne dziecko. Często choruje, czy to może pomóc i czy mogę zakwestionować badanie alkomatu?

Masz inne pytanie do prawnika?

29.3.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Jazda po spożyciu alkoholu

Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Taka sytuacja nie zachodziła zatem nie ma mowy o popełnieniu przestępstwa.

Zgodnie zaś z kodeksem wykroczeń (art. 87) kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. W razie popełnienia wykroczenia określonego wyżej orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. Jak widać stan nietrzeźwości wymaga przekroczenia alkoholu we krwi w określonym promilu, zaś stan po spożyciu alkoholu zachodzi przy każdym choćby minimalnym stężeniu alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu.

Porady prawne

Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. Zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

Nawet, gdyby Pan zakwestionował wynik badania alkomatem to nie zakwestionuje Pan badania krwi, które i tak wykazało stan po spożyciu alkoholu.

Prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku do której orzeczony został - prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - w okresie obowiązywania tego zakazu. W tym okresie nie może też być wydane pozwolenie na prowadzenie pojazdu. Wskazać należy, że jeśli sąd orzekł zakaz, to biegnie jego termin od uprawomocnienia się orzeczenia, które nie uprawomocnia się w wyniku składanych odwołań. A zatem okres ten się wydłuża.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jakie konsekwencje?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jakie konsekwencje?

Prowadzenie różnego rodzaju pojazdów pod wpływem alkoholu jest zachowaniem szkodliwym społecznie. Powoduje wiele negatywnych konsekwencji, zarówno dla prowadzącego pojazd, jak i dla innych uczestników ruchu. Szkodliwość takiego zachowania ma swoje odbicie w prawie karnym. (...)

Jazda pod wpływem narkotyków. Co nowego?

Jazda pod wpływem narkotyków. Co nowego?

W pierwszym czytaniu Sejm rozpatrzył poselski projekt nowelizacji ustawy – Kodeks karny oraz ustawy Kodeks wykroczeń. Wnioskodawcy chcą doprecyzowania przepisów dotyczących karania za jazdę pod wpływem i po spożyciu narkotyków. Autorzy projektu zauważają, że obecne przepisy nie (...)

Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!

Ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego!

17 września 2022 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Zmiany te wprowadzają do katalogu wykroczeń maksymalną karę 15 punktów za najcięższe wykroczenia (...)

Za jazdę na kacu też stracisz prawo jazdy

Za jazdę na kacu też stracisz prawo jazdy

Dla policji nie ma żadnej różnicy, czy zatrzymani nietrzeźwi kierowcy byli dopiero co po wypiciu alkoholu, czy imprezowali wczoraj. Dlatego za jazdę na kacu można zostać ukaranym tak samo, jak za prowadzenie auta zaraz po wypiciu kilku piw. W obu przypadkach jazda jest tak samo niebezpieczna (...)

Za co mandat i punkty karne?

Za co mandat i punkty karne?

Za przekroczenie prędkości choćby o 10 km/h narażamy się na mandat w wysokości 50 złotych i jeden punkt karny. Autostradowi piraci jadący ponad 180 km/h mogą zapłacić za brawurę nawet 500 złotych i doliczyć sobie aż 10 punktów karnych. Zatrzymany przez funkcjonariusza pirat drogowy (...)

Czy na alkoholach będą napisy informujące o ich szkodliwości?

Czy na alkoholach będą napisy informujące o ich szkodliwości?

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jakie napisy mają być umieszczane na alkoholach? Wedle zaproponowanych przez posłów przepisów podmiot wprowadzający do obrotu napój alkoholowy ma być (...)

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Dojedź do celu - na trzeźwo!

Policjanci codziennie zatrzymują kilkuset nietrzeźwych kierujących. Mimo, że statystyki mówią, iż są oni sprawcami 10 proc. wypadków drogowych, jazda po przysłowiowym "kielichu" jest niedopuszczalna. Takie wypadki kończą się nierzadko tragicznie - dla tych, którzy (...)

Odpowiedzialność karna nie jest jedyną konsekwencją jazdy w stanie nietrzeźwości

Odpowiedzialność karna nie jest jedyną konsekwencją jazdy w stanie nietrzeźwości

Kierujący pojazdami w stanie po spożyciu alkoholu muszą mieć świadomość nie tylko grożącej im odpowiedzialności karnej za przestępstwo, lecz również cywilnej za wyrządzoną szkodę. Obowiązek zwrotu ubezpieczycielowi wysokiego odszkodowania bywa czasem bardziej dotkliwy aniżeli (...)

Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!

Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!

15 grudnia 2008 roku rusza kolejna już kampania z cyklu "Piłeś? Nie jedź! Włącz myślenie!". Tak jak w poprzednich odsłonach jej głównym celem jest przekonanie kierowców do tego aby nie prowadzić pojazdów pod wpływem alkoholu. Partnerem akcji jest Komenda Główna (...)

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego

Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego

Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministra Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (UD51). Projekt reguluje status prawny urządzeń napędzanych elektrycznie oraz urządzeń napędzanych siłą mięśni, które przeznaczone (...)

Napisy na butelkach zmniejszą spożywanie alkoholu?

Napisy na butelkach zmniejszą spożywanie alkoholu?

Pijany kierowca może być zabójcą; Alkohol uszkadza płód; Picie alkoholu w młodym wieku niszczy - to tylko niektóre hasła, które mogą pojawić się na butelkach napojów wyskokowych. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie dają za wygraną i prezentują odświeżoną (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Reklamy piwa dopiero przed północą

Reklamy piwa dopiero przed północą

Kibice nie napiją się piwa podczas meczów, wczasowicze mogą zapomnieć o nim na basenach i kąpieliskach. W telewizji i radiu reklamy tego trunku będą emitowane dopiero godzinę przed północą. Według resortu zdrowia reklamy piwa mają negatywny wpływ na młodzież. Dlatego postanowiono, (...)

Jak się bronić przed odebraniem prawa jazdy - opinia prawna

Jak się bronić przed odebraniem prawa jazdy - opinia prawna

Stan faktycznyZostałem zatrzymany do rutynowej kontroli przez policję drogową. Wynik kontroli po badaniu alkomatem to 0.11 mg/l po pierwszym badaniu, po drugim (po 15 minutach) - 0.09mg/l. Badanie wykonano ok.11.30. 0,1 do 0,25 mg w 1 dm3 - stan po użyciu alkoholu, powyżej 0.25 - (...)

Kto podlega karze za jazdę w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem środka odurzającego?

Kto podlega karze za jazdę w stanie nietrzeźwości czy pod wpływem środka odurzającego?

  Że jazda po pijanemu jest surowo karana, to każdy wie; jednak już mniej osób zdaje sobie sprawę, iż również inne specyfiki spożyte zanim zasiądzie się za kierownicą mogą być przyczyną takiego samego wyroku sądu karnego. Co jest karalne? Art. 178a Kodeksu (...)

Problem pijanych kierowców z innej strony

Problem pijanych kierowców z innej strony

Z danych zebranych przez Komendę Główną Policji wynika, że w roku 2011 wszczętych zostało prawie 150 tys. postępowań karnych przeciwko osobom prowadzącym pojazdy w stanie nietrzeźwości. Poprzednie lata były niewiele lepsze, zbliżony do tego poziom utrzymuje się od kilku dobrych lat. (...)

Taryfikator mandatów dla rowerzysty

Taryfikator mandatów dla rowerzysty

Jazda po chodnikach, bez trzymania kierownicy i utrudnianie ruchu samochodom. Sprawdź, ile za to grozi. Przed wyjazdem na ulicę – dla własnego bezpieczeństwa – zadbajmy przede wszystkim o stan techniczny roweru. Pamiętajmy też o niezbędnych elementach. – Kierujący rowerem w (...)

Biegły sądowy. Zbyt łatwo nim zostać

Biegły sądowy. Zbyt łatwo nim zostać

    O jakości pracy biegłych sądowych w procesie karnym, z adwokatem Michałem Krysztofowiczem z kancelarii w Warszawie - rozmawia Piotr Czarnyszewicz       Piotr Czarnyszewicz   W postępowaniu karnym coraz częściej dopuszcza się dowody z opinii biegłych. Czy to (...)

Przekroczysz prędkość o 50 km/h - stracisz prawo jazdy

Przekroczysz prędkość o 50 km/h - stracisz prawo jazdy

Kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym, stracą prawo jazdy na trzy miesiące. To jedna z propozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która znalazła się w podpisanej w czwartek przez prezydenta nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz niektórych (...)

Weekend andrzejkowy na polskich drogach

Weekend andrzejkowy na polskich drogach

Weekend andrzejkowy na polskich drogach to 446 wypadków, 589 rannych i 62 osoby zabite. Z policyjnych statystyk wynika, że andrzejkowy nastrój przeniósł się na polskie drogi. W ciągu trzech dni weekendu policjanci zatrzymali ponad 1500 nietrzeźwych kierowców.  Jak (...)

Nigdy nie jeżdżę po piwie...

Nigdy nie jeżdżę po piwie...

Od 1 kwietnia firmy piwowarskie wprowadzają oznakowanie opakowań piwa symbolem "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu". Jest to część realizowanego przez browary programu edukacyjnego na temat nieprowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Symbol "Nigdy nie jeżdżę po alkoholu" będzie (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu

W dniu wczorajszym jechałem samochodem i zatrzymała mnie policja do kontroli drogowej. W jej trakcie ujawniono alkotestem że stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,18 mg a drugie stężenie (...)

Jazda na łyżworolkach w stanie nietrzeźwości

Jazda na łyżworolkach w stanie nietrzeźwości

Czy jeżdżenie na łyżworolkach po spożyciu alkoholu, grozi sankcją karną w momencie kontroli np. policyjnej tak samo jak jechanie w stanie nietrzeźwym na rowerze? Jaka grozi sankcja karna z powodu (...)

Kara za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

Kara za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

Jaka jest kara za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu (wynik testu 0, 46 promila)? Czy orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów? Jeśli tak, na jaki okres? Proszę o podanie podstawy prawnej (kodeks, (...)

Alkomat w pracy

Alkomat w pracy

Pracodawca za pomocą swoich służb kontrolnych, przeprowadza przed lub w czasie pracy, badanie pracowników na zawartość alkoholu w organizmie. Idąc dalej, myśli o wprowadzeniu obowiązku oceny przez (...)

Badanie trzeżwości pracownika

Badanie trzeżwości pracownika

Pracodawca obligatoryjnie, za zgodą pracownika na piśmie, wprowadził obowiązek badania trzeźwości przez uprawnionego pracownika pracodawcy.Jak te kwestie są uregulowane prawnie? Kto i kiedy może (...)

Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu

Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu

Jakie aktulanie jest zagrożenie karą za prowadzenie auta po alkoholu? Do ilu promili jest to wykroczenie, a od ilu przestępstwo? Czy lepiej poddać się karze w postępowaniu uproszczonym czy w zwykłym (...)

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Sprawdzanie nietrzeźwości kierowcy

Zostałem zatrzymany samochodem po spożyciu alkoholu. Przyznałem się do wypicia krótko przed zatrzymaniem jednego piwa i poprosiłem o badanie krwi. Policjanci odmówili i namówili mnie na badanie (...)

Odmowa badań na zawartość alkoholu

Odmowa badań na zawartość alkoholu

Policja ma prawo zażądać "dmuchnięcia w alkomat." Kierowca jednak nie musi spełnić takiego żądania. Czy policja ma prawo siłą zmusić kierowcę do poddania się badaniom np. pobrać krew? Zgodnie (...)

Parkowanie auta pod wpływem alkoholu na podwórku

Parkowanie auta pod wpływem alkoholu na podwórku

Jestem najemcą lokalu mieszkalnego w prywatnej kamienicy. W ostatnim czasie kilkoro lokatorów urządza imprezy alkoholowe na terenie posesji trwające do późnych godzin wieczornych. W dniu dzisiejszym (...)

Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe

Skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe

Mojej koleżance od pewnego czasu nie układa się z mężem. Około miesiąc temu, po spożyciu przez nią alkoholu zrobiła karczemną awanturę, rzucała się z rękami, krzyczała, w której udział (...)

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy

Prowadzenie samochodu bez prawa jazdy

Czy po zatrzymaniu prawa jazdy ze względu na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu mogę prowadzić samochód bez prawa jazdy? Jakie są ewentualne konsekwencje w momencie kontroli przez policję? (...)

Legalizacja alkomatu

Legalizacja alkomatu

Znajomy został skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jedynym dowodem na poziom alkoholu w organizmie był wynik badania alkomatem. Znajomy odwołał się od wyroku, ponieważ okazało się, że (...)

Pijany pracownik w pracy

Pijany pracownik w pracy

Jakie może podjąć czynności dyrektor szkoły, jeżeli nauczyciel jest w stanie po spożyciu alkoholu w miejscu pracy? Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, (...)

Jazda pod wpływem alkoholu - kary

Jazda pod wpływem alkoholu - kary

Jakie kary grożą za jazdę pod wpływem alkoholu? Art. 178a k.k. dotyczy stanu nietrzeźwości:Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny (...)

Przebywanie w samochodzie pod wpływem alkoholu

Przebywanie w samochodzie pod wpływem alkoholu

Czy dozwolone jest przebywanie za kierownicą w uruchomionym aucie po spożyciu alkoholu na terenie prywatnym? (auto stało, nie jechało) Tak, dozwolone jest przebywanie w takim samochodzie, tym bardziej, (...)

FORUM PRAWNE

jazda po spożyciu alkoholu

jazda po spożyciu alkoholu Witam, witam, ostatnio miałem taka sytuację, że jechałem po spożyciu alkoholu samochodem. Dojechałem do domu , wziąłem ze sobą dokumenty i wysiadłem. Po zamknięciu (...)

jazda po spożyciu alkoholu

jazda po spożyciu alkoholu Witam Spowodowałem kolizję drogową, jechałem sam w nocy i wjechałem w przystanek autobusowy. Zaraz przyjechała policja, dmuchałem w alkomat i wyszło że mam około 0,70 (...)

JAZDA PO SPOŻYCIU ALKOHOLU!

JAZDA PO SPOŻYCIU ALKOHOLU! Witam Mam takie pytanie parę dni temu zatrzymano mnie do kontroli, niestety byłem pod wpływem alkoholu, zabrano mi prawo jazdy.Teraz czekan na przesłuchanie.Czy może ktos (...)

Jazda po spożyciu alkoholu

Jazda po spożyciu alkoholu Witam Mam takie pytanie jak wygląda sprawa za zatrzymanie prawa jazdy z powodu kierowanie pod wpływem alkoholu?Z góry dziękuję za pomoc Biczowanie przed (...)

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu, jak najkorzystniej wyjść z tej sytuacji?

Jazda samochodem po spożyciu alkoholu, jak najkorzystniej wyjść z tej sytuacji? Jazda samochodem po spożyciu alkoholu, jak najkorzystniej wyjść z tej sytuacji? Kierowałem samochodem i zatrzymała (...)

zabrane prawko

zabrane prawko Witam mam takie pytanie jeśli mam zabrano prawo jazdy na okres 6 miesięcy powodem była jazda po spożyciu alkoholu to czy mogę jeździć innymi pojazdami mechanicznymi np. skuterem?Z (...)

jazda po alkoholu

jazda po alkoholu miałem 0.1mg alkoholu, to jest chyba 0.21 promila; co mi grozi ? czy ktoś wie czy mam się poddać dobrowolnie karze czy nie ? co mnie czeka w najlepszym razie a co w najgorszym ? policjanci (...)

Legalizacja miękkich narkotyków

Legalizacja miękkich narkotyków Chciałem w szanownym gronie osób zajmujących się prawem zadać pytanie: Czy jesteście za legalizacją miękkich narkotyków (np. marihunana) oraz czym Waszym zdaniem (...)

jazda bez prawa jazdy

jazda bez prawa jazdy witam mam skończone 15 lat, czasem z moim znajomym ( który posiada auto i prawo jazdy) jeżdżę po drogach publicznych, oczywiście taki prawie w ogóle nie uczęszczanych - chciałabym (...)

Jak odzyskać prawo jazdy po 2-óch latach ?

Jak odzyskać prawo jazdy po 2-óch latach ? Mąż prowadził samochód w stanie nietrzeżwym . Zabrano mu prawo jazdy na dwa lata. Okres ten już minął . Moje pytanie brzmi - Czy oprócz (...)

jazda po spożyciu

jazda po spożyciu Witam Mam takie pytanie zostałam złapana na prowadzeniu pojazdu po spożyciu alkoholu i jestem w trakcie sparwy sadowej czy może mi grozić więzienie?Z góry dziękuję (...)

Porady prawne