Odpowiedź prawnika: Jazda po spożyciu alkoholu
Stan nietrzeźwości w rozumieniu kodeksu karnego zachodzi, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość. Taka sytuacja nie zachodziła zatem nie ma mowy o popełnieniu przestępstwa.
Zgodnie zaś z kodeksem wykroczeń (art. 87) kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. W razie popełnienia wykroczenia określonego wyżej orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów. Jak widać stan nietrzeźwości wymaga przekroczenia alkoholu we krwi w określonym promilu, zaś stan po spożyciu alkoholu zachodzi przy każdym choćby minimalnym stężeniu alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu.

Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. Zakaz obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.
Nawet, gdyby Pan zakwestionował wynik badania alkomatem to nie zakwestionuje Pan badania krwi, które i tak wykazało stan po spożyciu alkoholu.
Prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku do której orzeczony został - prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - w okresie obowiązywania tego zakazu. W tym okresie nie może też być wydane pozwolenie na prowadzenie pojazdu. Wskazać należy, że jeśli sąd orzekł zakaz, to biegnie jego termin od uprawomocnienia się orzeczenia, które nie uprawomocnia się w wyniku składanych odwołań. A zatem okres ten się wydłuża.
