Kasa fiskalna a dwa rodzaje działalności

Pytanie:

Świadczymy usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych. Łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Oprócz tego zaczniemy od 01.10.07 prowadzić sklep detaliczny z art. przemysłowymi w innej miejscowości niż pokoje gościnne. W sklepie chcemy zainstalować od razu kasę fiskalną. Czy konieczne będzie również ewidencjonowanie na kasie fiskalnej kwot uzyskanych z wynajmu pokoi gościnnych? Jeśli tak to czy konieczne będzie zainstalowanie dwóch kas fiskalnych: jednej w sklepie, a drugiej w miejscu wynajmu pokoi?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Kasa fiskalna a dwa rodzaje działalności

2.10.2007

Zgodnie z poz. 5 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z 25 czerwca 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. nr 116, poz. 804) zawierającego wykaz sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, zwolnione z tego obowiązku są Usługi krótkotrwałego zakwaterowania pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług hotelarskich i turystycznych (PKWiU ex 55.23.15).

Zatem, jeśli spółka świadczy usługi hotelarskie, będą one podlegały obowiązkowi ewidencjonowania w kasie rejestrującej. Kasa fiskalna powinna być zainstalowana w każdym miejscu sprzedaży, a zatem pomimo, iż spółka posiada jedną kasę zainstalowaną w sklepie w innej miejscowości, to druga kasa musi być zainstalowana również w miejscu świadczenia usług hotelarskich.

Potrzebujesz porady prawnej?