Konsekwencje podatkowe w przypadku zakupu towarów na umowę kupna sprzedaży

Pytanie:

Jakie są konsekwencje podatkowe w przypadku zakupu towarów na umowę kupna sprzedaży?

Masz inne pytanie do prawnika?

4.3.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje podatkowe w przypadku zakupu towarów na umowę kupna sprzedaży

Przy zakupie towaru na umowę kupna sprzedaży należy zwrócić uwagę na konsekwencje w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC opodatkowaniu podlegają między innymi umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych. Obowiązek podatkowy z tytułu takiego zakupu ciąży tylko na nabywcy rzeczy, a stawka podatku wynosi 2% (zakup rzeczy ruchomych). Podatek ten należy zadeklarować i opłacić w ciągu 14 dni od dnia zakupu.

W zakresie podatku VAT sprzedaż towaru zakupionego na umowę kupna sprzedaży podlegać będzie regułom ogólnym, czyli co do zasady podstawą opodatkowania będzie cała kwota jaką otrzyma sprzedawca za sprzedawany towar przy jednoczesnym braku możliwości odliczenia podatku naliczonego.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Kupowanie w Chinach i sprzedaż w Polsce

23.5.2018 przez: irytujacytyp

Restrukturyzacja firmy

10.1.2018 przez: 07Humbert