Odpowiedź prawnika: Nabycie mieszkania w drodze spadku
Odrębną kwestia jest nabycie samego spadku, na który składać się może między innymi mieszkanie. W przypadku nabycia budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym w drodze spadku przez:
- osoby zaliczane do I grupy podatkowej, bądź
- przez osoby zaliczane do II grupy podatkowej, bądź
- przez osoby zaliczane do III grupy podatkowej, sprawujące przez co najmniej dwa lata opiekę nad wymagającym takiej opieki spadkodawcą, na podstawie umowy zawartej z nim przed organem gminy,
- nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

- Do grupy I zalicza się małżonka, zstępnych (w tym także przysposobionych i ich zstępnych), wstępnych (w tym za rodziców uważa się także przysposabiających), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.
- Do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
- Do grupy III - innych nabywców.
Ulga ta jednak przysługuje tylko osobom, które oprócz powyższego spełniają jeszcze szereg warunków, w tym:
- są obywatelami polskim lub maja miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy,
- nie dysponują spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie są właścicielami spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego,
- nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu;
- będą zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat:
- od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku,
- od dnia zamieszkania w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego.
Fakt, że syn ma 14 lat nie zmienia nic w stosunkach spadkowych. Bowiem syn jest spadkobiercą i powstaje wobec niego obowiązek podatkowy w stosunku do tej części mieszkania, która przekracza 110 metrów kwadratowych. Nie ma żadnego znaczenia, iż syn jest zameldowany w określonym mieszkaniu. Obowiązek meldunkowy jest obowiązkiem o charakterze administracyjno-prawnym, nie ma on wpływu na fakt czy ktoś jest czy nie jest spadkobiercą, czy też właścicielem. Samo zameldowanie nie należy też rozumieć jakoby syn pozostawał w stosunku najmu. Podobne uwagi odnoszą się do męża. Przy czym prawdopodobnie jest on już posiadaczem mieszkania, jego właścicielem wspólnie z Panią. W takim przypadku przypadająca na niego część może przenieść na syna - wtedy traktowane jest to jakby nie był właścicielem innego budynku mieszkalnego.
Tylko jeśli nie zostaną spełnione te wymagania powstanie obowiązek zapłacenia podatku. Przy czym jak wyżej zaznaczono w tym stanie faktycznym, który wynika z pytania nie będzie zobowiązany do zapłacenia podatku. Natomiast mąż jeśli nie spełnia tych warunków będzie musiał zapłacić podatek, chyba że postąpi jak wcześniej wskazano.
