Nawiązanie stosunku służbowego w Państwowej Straży Pożarnej

Pytanie:

Co jest podstawą stosunku służbowego strażaka Państwowej Straży Pożarnej?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.4.2012

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Nawiązanie stosunku służbowego w Państwowej Straży Pożarnej

Stosunek służbowy strażaka PSP nawiązywany jest co do zasady poprzez akt mianowania. Wyjątek stanowią stanowiska wymienione w ustawie (komendant, zastępca komendanta), dla których przewidziane jest powołanie. Datę powstanie tego stosunku określa art. 31 ustawy o państwowej straży pożarnej, stanowiący, że stosunek służbowy strażaka powstaje z dniem mianowania na stanowisko służbowe a w przypadku stanowisk, dla których przepisy powołują powołanie z dniem powołania na to stanowisko. Art. 32 ust. 1 u.p.sp. wskazuje przełożonych służbowych właściwych do podejmowania decyzji o mianowaniu strażaka na stanowisko służbowe a także innych form przekształcenia stosunku służbowego strażaka i jego zakończenia. Dla działań tych zastrzeżona jest forma decyzji administracyjnej, od której przysługuje odwołanie od wyższego przełożonego, o czym stanowi art. 32 ust. 2 u.p.s.p.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Gabinet

26.3.2017 przez: milosz55

Udzielaj porad prawnych online

20.8.2015 przez: GetSmarter

pisma do spólek

30.1.2014 przez: niebieska123