Odliczenie podatku VAT od zakupu oleju silnikowego

Pytanie:

Do celów prowadzonej działalności gospodarczej używam samochodów osobowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie odliczam podatku VAT od nabytego paliwa silnikowego i gazu do ich napędu. Czy zakaz odliczenia podatku VAT dotyczy również VAT z faktur od zakupionego oleju silnikowego do tych samochodów?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.9.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odliczenie podatku VAT od zakupu oleju silnikowego

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Powyższy zakaz nie obejmuje odliczenia podatku VAT z faktur od zakupionego oleju silnikowego (tj. oleju smarującego, a nie napędowego) do tych samochodów.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: