Odliczenie VAT od zakupu quada

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą - sprzedaż reklamówek. Kupiłem quada. Czy mogę odliczyć w 100 % VAT od zakupu przedmiotowego quada?

Masz inne pytanie do prawnika?

11.6.2009

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odliczenie VAT od zakupu quada

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem odliczenie VAT przysługuje tylko pod warunkiem, że zakupiony towar będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Ponieważ trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób quad mógłby służyć przy sprzedaży reklamówek, odliczenie VAT od jego zakupu może być kwestionowane.

Porady prawne

Należy zauważyć, iż nawet jeśli quad miałby być wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, to ponieważ quad jest pojazdem samochodowym (zob. pismo Ministerstwa Infrastruktury Departamentu Transportu Drogowego z 27 lipca 2005 r., nr TD3-441-83/05), od jego zakupu istnieje co do zasady ograniczenie odliczenia podatku naliczonego do 60% kwoty VAT, ale nie więcej niż 6 tys. zł.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne