Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność małżonka podatnika
Art. 26 Ordynacji podatkowej stanowi, że podatnik odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim odpowiedzialność ta obejmuje majątek odrębny podatnika oraz majątek wspólny podatnika i jego małżonka.
Należności wynikające ze zobowiązań podatkowych dochodzone są w trybie określonym ustawą o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, a nie w trybie określonym przez przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Organem egzekucyjnym nie jest w tym wypadku sąd, lecz naczelnik urzędu skarbowego. Wyjątkiem od tej reguły jest tzw. zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej, kiedy to sąd będzie mógł rozpatrywać kwestie zaległości podatkowych.

Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji przewiduje, że jeżeli egzekucja ma być prowadzona zarówno z majątku wspólnego zobowiązanego i jego małżonka, jak i z ich majątków osobistych, tytuł wykonawczy wystawia się na oboje małżonków (art. 27 c). Z przepisu tego da się wysnuć wniosek, iż tytuł wykonawczy wystawiony na oboje małżonków jest konieczny tylko i wyłącznie wówczas, gdy egzekucja ma być prowadzona z majątku wspólnego małżonków oraz z majątku osobistego każdego z nich. Konsekwencją niewystawienia tytułu wykonawczego na oboje małżonków jest niedopuszczalność prowadzenia egzekucji z majątku osobistego małżonka niewskazanego w tytule wykonawczym. W przeciwnym razie, łącząc powyższy przepis z art. 26 Ordynacji Podatkowej, wystarczy tytuł wykonawczy skierowany przeciwko małżonkowi - podatnikowi.
Art. 53 Ordynacji Podatkowej stanowi, że od zaległości podatkowych (a z zaległością podatkową mamy do czynienia w pytaniu), naliczane są odsetki za zwłokę. Nie nalicza się wszakże odsetek za zwłokę w sytuacjach opisanych szczegółowo w art. 54 Ordynacji. Wysnuć można jednak ogólną regułę, wedle której organ podatkowy uprawniony jest do żądania odsetek za zwłokę w przypadku zaległości podatkowych.
W zakresie przedawnienia odsetek proponujemy zapoznanie się z treścią poniższego artykułu:
Kiedy zobowiązania podatkowe się przedawniają?
