Cyfra plus a abonament telewizyjny

Pytanie:

Od roku posiadam Cyfrę+, za którą płacę 130 zł. Odbieram między innymi program 1 i 2 oraz programy radiowe. Oprócz tego płacę abonament telewizyjno-radiowy na poczcie. Doszły mnie słuchy, iż opłacając Cyfrę+ nie ma obowiązku płacić dodatkowo za telewizor i radio na poczcie. Proszę o odpowiedź, czy jeżeli zaprzestanę płacenia abonamentu na poczcie nie złamię prawa? Czy muszę dalej płacić? Czy to samo tyczy się Polsatu Cyfrowego?

Masz inne pytanie do prawnika?

16.11.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Cyfra plus a abonament telewizyjny

Niestety, fakt, że odbiera Pani programy za pośrednictwem platformy cyfrowej (takiej jak np. Cyfra+, czy Polsat Cyfrowy), którą to usługę regularnie Pani opłaca, nie zwalnia Pani z obowiązku opłacania abonamentu przewidzianego przez ustawę o opłatach abonamentowych.

Zgodnie z tą ustawą, opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych. Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu. Zatem opłata abonamentowa daje prawo do korzystania z danego odbiornika RTV, a nie do odbioru programów. 

Porady prawne

Jednym słowem, jeżeli zrezygnuje Pani z opłacania abonamentu, postąpi Pani wbrew przepisom ustawy.

Opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, jednakże osoby fizyczne płacą jedną opłatę, niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez nie w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność.

Więcej na temat zasad opłacania abonamentu w artykule Abonament RTV.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Abonament RTV 2014: kolejna podwyżka

Abonament RTV 2014: kolejna podwyżka

Od stycznia 2014 roku wzrosły opłaty za abonament radiowo-telewizyjny. Używanie radia kosztuje o 25 groszy więcej miesięcznie niż w poprzednim roku, a używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego – 65 groszy drożej. Opłaty wyniosą odpowiednio 5,90 zł i 19,30 zł miesięcznie. Opłacając abonament z góry na okres dłuższy niż miesiąc, otrzymamy upust. Zobacz (...)

Abonament RTV: podwyżka opłat 2017

Abonament RTV: podwyżka opłat 2017

Abonament od 1 stycznia 2017 roku pozostanie na tym samym poziomie co w 2016 roku.  Opłaty wynoszą odpowiednio 7,00 (radio) i 22,70 zł (radio i telewizja) miesięcznie. Opłacając abonament z góry na okres dłuższy niż miesiąc, otrzymamy upust. Wysokość abonamentu RTV 2017 Abonament radiowo-telewizyjny wynosi obecnie:    Abonament RTV 2017 (z uwzględnieniem (...)

Zwolnienie z abonamentu RTV

Zwolnienie z abonamentu RTV

Obowiązująca Ustawa o opłatach abonamentowych przewiduje możliwość zwolnienia niektórych osób z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Aby skorzystać z takiego przywileju, należy złożyć w urzędzie pocztowym oświadczenie o prawie do zwolnienia z abonamentu RTV oraz dokumenty potwierdzające spełnienie warunków niezbędnych do uzyskania tego prawa. Konieczny będzie (...)

System pobierania abonamentu RTV niezgodny z konstytucją?

System pobierania abonamentu RTV niezgodny z konstytucją?

Wadliwy system pobierania abonamentu sprawia, że coraz więcej osób nie uiszcza tej opłaty. Prowadzi to do znacznego zmniejszenia środków finansowych, którymi dysponują media publiczne. W konsekwencji więcej zapłacą ci, którzy abonament opłacają - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał Konstytucyjny rozpozna jutro wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich (...)

Nie unikniesz abonamentu RTV!

Nie unikniesz abonamentu RTV!

Projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji Rzadowy projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych oraz ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przewiduje poprawę poboru opłat abonamentowych dotyczących radia i telewizji.  Obecnie, mimo istniejącego obowiązku płacenia (...)

Jak wysoki jest abonament RTV w innych krajach UE?

Jak wysoki jest abonament RTV w innych krajach UE?

W Polce czeka nas kolejna podwyżka w 2015. Od nowego roku będziemy płacili 232,20 zł rocznie. To dużo czy mało? Jak wygląda to w innych krajach UE? Czytaj także: Abonament RTV 2015: będzie drożej Dane przedstawiają się następująco. Szwajcaria - 385 euro (ok. 1586 zł) Norwegia – 358 euro (ok. 1.475 zł) Dania – 324 euro (ok. 1.335 zł) Szwecja – 250 euro (ok. 1.030 (...)

Jak rozliczać wydatki na rozmowy telefoniczne prowadzone z prywatnego telefonu przedsiębiorcy?

Jak rozliczać wydatki na rozmowy telefoniczne prowadzone z prywatnego telefonu przedsiębiorcy?

  Wielu podatników prowadzi swoją działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, uzyskując w ten sposób prawo zaliczania do kosztów uzyskania przychodów szeregu związanych z taką formą działalności wydatków, np. Internetu, czynszu w odpowiedniej wielkości itd. Wiele wątpliwości podatników budzi kwestia zaliczania do kosztów podatkowych (...)

Abonament radiowo-telewizyjny 2016

Abonament radiowo-telewizyjny 2016

Od 1 stycznia 2016 r. opłata za używanie odbiornika radiowego wyniesie 7 zł miesięcznie, a opłata za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego 22,90 zł miesięcznie - zdecydowała niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Zobacz także: Abonament RTV 2015 Decyzja o nowych stawkach abonamentu RTV podyktowana jest koniecznością zapewnienia przez Krajową Radę (...)

Trybunał nic nie zrobił w sprawie abonamentu

Trybunał nic nie zrobił w sprawie abonamentu

Trybunał Konstytucyjny miał zbadać dziś konstytucyjność ustawy abonamentowej. Rozprawę jednak ponownie odroczono - tym razem bezterminowo. Osoby płacące abonament mogą wkrótce płacić wyższą składkę. Dlaczego? Ustawa abonamentowa nie gwarantuje sprawnego ściągania abonamentu. Rzecznik Praw Obywatelskich chciał zmienić ten stan rzeczy zaskarżając system poboru i egzekucji (...)

Ulga na internet w rozliczeniu PIT za 2020 r.

Ulga na internet w rozliczeniu PIT za 2020 r.

Na czym polega tzw. ulga na internet? Podatnik, który w roku podatkowym płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu dodatkowych warunków, odliczyć od dochodu (przychodu) ponoszone przez siebie z tego tytułu wydatki. Odliczenia w ramach ulgi można dokonać wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych. ##baner## Jakie są warunki (...)

Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

  Od 1 stycznia 2005 r. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawiła się nowa ulga. Podatnicy mogli więc skorzystać z tej preferencji po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za 2005 r. Natomiast z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która poszyrzyła katalog uprawnionych do tej (...)

KRRiT: abonament będziemy płacić z prądem

KRRiT: abonament będziemy płacić z prądem

Rada proponuje domniemanie, że odbiorca energii elektrycznej jest jednocześnie użytkownikiem odbiornika telewizyjnego – powinien więc uiścić opłatę abonamentową. W przedstawionym przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji sprawozdaniu z działalności w 2009 roku ogłoszono propozycje zmian w prawne, m.in. w sposobie ściągania abonamentu. Rada przyznała, że ustawa z 21 kwietnia (...)

TK: Poczta ma wszystko, by skutecznie ściągać abonament

TK: Poczta ma wszystko, by skutecznie ściągać abonament

To, że Poczta Polska nie radzi sobie ze ściąganiem abonamentu wcale nie oznacza, że przepisy regulujące system poboru opłaty radiowo-telewizyjnej są sprzeczne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z wyrokiem Trybunału (K 24/08) art. 7 ustawy o opłatach abonamentowych, dotyczący egzekucji abonamentu RTV, nie narusza konstytucji. - Przepis ten daje Poczcie instrument (...)

Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

Ministerstwo Finansów podejmie kroki w związku z przyspieszeniem ściągania zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego - poinformowała wczoraj Telewizja Polska. List w tej sprawie do resortu skierowano już w kwietniu. Z prośbą o wsparcie do Ministerstwa Finansów wystąpili prezes Telewizji Polskiej, Janusz Braun i przewodniczący rady nadzorczej spółki Stanisław Jekiełek. (...)

Więcej wsparcia dla weteranów

Więcej wsparcia dla weteranów

Więcej ułatwień dla weteranów i weteranów poszkodowanych w misjach poza granicami Polski przewiduje nowelizacja ustawy o weteranach. Rozwiązania przygotowane w Ministerstwie Obrony Narodowej mają stworzyć bardziej efektywny systemu pomocy oraz wsparcia weteranów. Czemu mają służyć zmiany? Celem ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o weteranach działań (...)

Rynek telekomunikacyjny w Polsce na przełomie lat 2005 - 2007/2008

Rynek telekomunikacyjny w Polsce na przełomie lat 2005 - 2007/2008

  Wartość sektora telekomunikacyjnego1) na koniec 2007 roku wyniosła ponad 41 mld PLN, co oznacza wzrost o prawie 9% w stosunku do roku 2005, wynika z analizy dokonanej przez UKE.   1. Rynek stacjonarny: a) Wartość rynku telefonii stacjonarnej2) na koniec 2007 roku wyniosła 8,7 mld PLN, co stanowi spadek o prawie 26% w stosunku do 2005 roku. b) Udział operatorów alternatywnych (...)

TPSA wprowadza nowy abonament

TPSA wprowadza nowy abonament

Taka jak zapowiadaliśmy w "Gazecie" - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty nie zgodził się, by największy polski operator wprowadził ofertę "TP zawsze za darmo" w proponowanej postaci, bo jest sprzeczna z Prawem telekomunikacyjnym i mogłaby zaszkodzić konkurencji na rynku.Miał to być hit TP SA i sposób na powstrzymanie ucieczki klientów do sieci komórkowych oraz konkurentów w sieci (...)

URTiP zbada nowy abonament

URTiP zbada nowy abonament

Widzę wiele przesłanek, by odrzucić tę ofertę - mówi "Gazecie" szef UTRiP. Mowa o nowym ryczałtowym abonamencie TP SA z nielimitowanymi rozmowami. Decyzja miała zapaść do końca ubiegłego tygodnia, ale Urząd potrzebuje więcej czasu do namysłu.TP SA od 15 czerwca chciała wprowadzić z abonament z wliczoną nieograniczoną liczbą połączeń lokalnych i międzymiastowych wewnątrz własnej (...)

Nowy abonament TPSA

Nowy abonament TPSA

Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś powinien zablokować nową ofertę ryczałtową TP SA, gdyż jest niezgodna z prawem - uważa najsilniejszy konkurent - Tele2 Polska.Telekomunikacja Polska, największy w kraju operator telekomunikacyjny, zamierza wprowadzić abonament z wliczoną nieograniczoną liczbą połączeń lokalnych i międzymiastowych wewnątrz własnej sieci (...)

Abonament za komputer? Rząd się odcina

Abonament za komputer? Rząd się odcina

KRRiT chce, by abonament za oglądanie TV i słuchanie radia był płacony przez każde gospodarstwo domowe, które ma dostęp do elektryczności. Według przewodniczącego rady nowa koncepcja będzie oparta na założeniu, że każde gospodarstwo, do którego jest doprowadzona elektryczność, ma możliwość odbioru programów radiowych i telewizyjnych. W efekcie zmieni się definicja (...)

Czy zostanie zlikwidowany abonament radiowo-telewizyjny?

Czy zostanie zlikwidowany abonament radiowo-telewizyjny?

Zniknie abonament radiowo-telewizyjny? Likwidację tego de facto podatku zapowiedziała Platforma Obywatelska już podczas kampanii wyborczej. Z pomysłu się nie wycofuje. Dziennik, 6.11.2007 r. radio, telewizja, abonament, likwidacja, zniesienie

Czy będziemy płacić abonament za prąd?

Czy będziemy płacić abonament za prąd?

Czy w Polsce, podobnie jak w Czechach, abonament telewizyjny będzie płacić każdy, kto ma w domu prąd? Takie rozwiązanie proponuje prezes TVP. (...)Chodzi o problem drastycznie niskiej ściągalności abonamentu radiowo-telewizyjnego. Szacuje się, że obecnie nie płaci go blisko połowa odbiorców indywidualnych i aż 97 proc. firm. (...)U naszych południowych sąsiadów od ponad roku abonamentu (...)

Abonament RTV może być kosztem firmy

Abonament RTV może być kosztem firmy

Przedsiębiorca musi wykazać, że telewizor przynosi korzyści w działalności gospodarczej. – Jeśli telewizor przydaje się w firmie, przedsiębiorca może zaliczyć abonament do podatkowych kosztów – mówi rzeczpospolitej Maria Kukawska, doradca podatkowy, partner w kancelarii Stone & Feather Tax Advisory. – Na pewno łatwiej będzie mu wykazać związek wydatków (...)

Pocztowcy będą sprawdzać, czy płacimy abonament

Pocztowcy będą sprawdzać, czy płacimy abonament

Pocztowcy tworzą grupę urzędników, którzy sprawdzą, czy posiadacze radia i TV płacą abonament.(...) Kłopot poczty polega na tym, że jej pracownicy nie mają uprawnień, aby wchodzić do mieszkań i kontrolować je bez zgody lokatora.(...) Poczta ma jeszcze jeden kłopot. Jej urzędnicy nie mają uprawnień, by żądać od nas dokumentów potwierdzających opłacanie abonamentu. (...)

Telewizja dostaje coraz mniej z abonamentu

Telewizja dostaje coraz mniej z abonamentu

Prawie 14 milionów gospodarstw domowych posiada odbiorniki TV. Większość z nich nie została zarejestrowana. Jednocześnie aż 63 proc. spośród wszystkich zarejestrowanych odbiorców nie płaciło w 2010 roku abonamentu RTV – informuje Gazeta Prawna. Jeszcze w 2002 roku przychody TVP z niego wynosiły 544 mln złotych. W zeszłym roku telewizja dostała tylko 221,5 mln (...)

Telewizja z komputera bez abonamentu

Telewizja z komputera bez abonamentu

Jeszcze kilka miesięcy temu KRRiT stała na stanowisku, że skoro odbiornikiem jest każde urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu, to abonament trzeba płacić również za komputer z kartą TV. Obecnie stanowisko rady jest odmienne. – Odbiornikami są: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon czy wieża stereo z radiem. Komórki, tablety czy komputery nie podlegają (...)

Kablówka skontroluje

Kablówka skontroluje

Telewizja publiczna nie tylko domaga się opłat od operatorów retransmitujących jej programy. Chce m.in., żeby operatorzy kablowi stali się kontrolerami i sprawdzali, czy ich abonenci płacą abonament radiowo-telewizyjny. - To bulwersujące - mówią operatorzy.Sprawa opłat, których telewizja publiczna żąda od operatorów kablowych i satelitarnych, pojawiła się w trakcie negocjacji dotyczących (...)

Szefowie publicznych mediów w sprawie abonamentu

Szefowie publicznych mediów w sprawie abonamentu

Szefowie publicznych mediów Andrzej Siezieniewski, Jan Dworak i Piotr Frydryszek podpisali wspólny apel do parlamentarzystów o jak najpilniejsze rozwiązanie kwestii abonamentu radiowo telewizyjnego. Prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski alarmował, że na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego 30-ego września przyszłego roku znikną podstawy prawne do ściągania abonamentu. Siezieniewski (...)

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu

Opłata audiowizualna zamiast abonamentu

Opłata byłaby płacona wraz z PIT-em przez każdego pracującego Polaka. Jej wysokość to 8 zł miesięcznie odliczane od podstawy opodatkowania, czyli realnie około 6,5 zł. To jedna z propozycji twórców, która znalazła się w projekcie zupełnie nowej ustawy medialnej. Dokument ma trafić do Sejmu w przyszłym tygodniu - informuje Gazeta Wyborcza. Likwidacja abonamentu (...)

Jak zachować zwolnienie od opłat abonamentowych?

Jak zachować zwolnienie od opłat abonamentowych?

Osoby dotychczas zwolnione z opłaty za abonament mają czas do 16 grudnia, aby złożyć oświadczenie, że są do tego uprawnione.   (...) Głównym powodem jest zmiana przepisów. Ustawa o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2005 r. nr 85, poz. 728) nie zwalnia bowiem z opłat np. inwalidy, jeżeli mieszka z dwoma lub więcej osobami nieuprawnionymi do takiego zwolnienia.   (...)Przepisy (...)

Radni uchwalili, że zapłacą mniej za parkowanie

Radni uchwalili, że zapłacą mniej za parkowanie

Niższą cenę za abonament w strefie płatnego parkowania uchwalili dla siebie radni Dzierżoniowa. Większość mieszkańców miasta miała płacić tysiąc zł za rok, a radni po 120 zł – czytamy na łamach Gazety Prawnej. – Chcieliśmy ułatwić sprawowanie mandatu naszym radnym – mówi w rozmowie z dziennikiem Zygmunt Kuc, kierownik Wydziału Inżynierii Miejskiej (...)

Twórcy za apolityczną telewizją

Twórcy za apolityczną telewizją

Media publiczne mają być programowo niezależne od polityków, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zostanie pozbawia wpływu na wybór władz radia i telewizji - zakłada projekt ustawy medialnej przygotowany przez twórców. Zniknie również abonament w obecnej formie. Zostanie on zastąpiony opłatą audiowizualną płaconą wraz z PIT-em przez każdego pracującego (...)

Zamiast abonamentu - dotacja z budżetu państwa

Zamiast abonamentu - dotacja z budżetu państwa

Minister kultury Bogdan Zdrojewski w piśmie do komisji kultury oświadczył, że "rozważa zastąpienie opłat abonamentowych dotacjami z budżetu państwa". Dotacja miałaby pokrywać koszty realizacji programów misyjnych, a o tym, co jest misją, decydowałyby "autorytety w dziedzinie mediów". (...) Zdrojewski zapewnił jednocześnie, że abonament nie będzie zlikwidowany, zanim nie zostanie (...)

"Amnestia" dla niepłacących abonamentu RTV?

Masz zaległości w opłacaniu abonamentu radiowo-telewizyjnego? Zostaną umorzone, jeśli zadeklarujesz, że odtąd będziesz płacić systematycznie. To pomysł PiS na zwiększenie wpływów do budżetu TVP i Polskiego Radia. (...) – Godne rozważenia są wszelkie pomysły zmierzające do naprawy obecnej sytuacji – komentuje członek KRRiT Witold Kołodziejski. – Sytuacji, nie bójmy (...)

Czy stanieją usługi telekomunikacyjne?

Czy stanieją usługi telekomunikacyjne?

Do końca roku ceny połączeń stacjonarnych mogą spaść o kilkanaście procent. To efekt kolejnych decyzji UKE wymierzonych w monopol TP SA. Po nałożeniu 5 mln zł kary na należącego do Telekomunikacji Polskiej operatora komórkowego PTK Centertel i nakazie rozdziału dostępu do internetu od płacenia abonamentu telefonicznego na dotychczasowego monopolistę spadają nowe ciosy. Urząd Komunikacji (...)

Kara za niepłacenie abonamentu RTV

Kara za niepłacenie abonamentu RTV

Ustawa o opłatach abonamentowych przewiduje dość wysokie kary za nieopłacenie odbiornika radiowego czy telewizyjnego.   Jak wysoka grozi kara? W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia (...)

Wykaz podatników VAT

Wykaz podatników VAT

20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz się, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów (tj. objaśnienia (...)

Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka?

Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka?

Jeżeli Twoje dziecko jest niepełnosprawne, możesz uzyskać orzeczenie, które to potwierdzi. Dzięki niemu dziecko może skorzystać z wielu ulg i przywilejów. Sprawdź, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności. ##baner## Kto może uzyskać orzeczenie? Takie orzeczenie może dostać dziecko, które ma mniej niż 16 lat i spełnia WSZYSTKIE poniższe warunki: ma ograniczoną (...)

Ogólne zasady opodatkowania dochodów z prywatnego najmu

Ogólne zasady opodatkowania dochodów z prywatnego najmu

Opodatkowanie dochodów z najmu, dzierżawy osiąganych poza działalnością gospodarczą Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanym dalej „podatkiem PIT”) wymienia jako odrębne źródło przychodów: najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawę, poddzierżawę (...)

Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

Czy musimy odpowiadać za nie swoje długi?

Kryzys, spirala długów, lekkomyślność - niezależnie od przyczyn, jakie kierowały dłużnikiem, by zaciągał określone zobowiązania, najczęściej problem ten dotyka wszystkich osób jemu bliskich. Nierzadko bowiem dzieje się tak, że ktoś zadłuża się ponad miarę, a prawda o tym wychodzi na jaw dopiero, gdy sytuacja jest krytyczna, komornik przystępuje do egzekucji, następuje (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Przedawnienie abonamentu z Cyfra Plus

Przedawnienie abonamentu z Cyfra Plus

W dn. 1-04-2004r. otrzymałem z Cyfry+ pismo informujące, iż w związku z połączeniem w dn. 28.02.2000r Wizji TV z Cyfrą+, Cyfra przejęła prawa i obowiązki Wizji. „...W związku z rozwiązaniem (...)

Korzystanie w pracy z prywatnego odbiornika RTV

Korzystanie w pracy z prywatnego odbiornika RTV

Firma nie posiada (nie zakupiła nigdy odbiornika radiofonicznego). Pracownik firmy, który ma zarejestrowany swój prywatny przenośny odbiornik radiofoniczny i opłaca abonament, przynosi go do pracy (...)

Charakter prawny abonamentu radiowo-telewizyjnego

Charakter prawny abonamentu radiowo-telewizyjnego

Czy abonament radiowo-telewizyjny to opłata za konkretną usługę, czy jeżeli opłacany jest abonament na rzecz prywatnego operatora telewizyjnego, można zaprzestać opłacania abonamentu RTV? U podstaw (...)

Zakup usług medycznych a koszty

Zakup usług medycznych a koszty

Prowadzę działalność gospodarczą. Czy mogę wprowadzić w koszty abonament usług medycznych wykupiony dla mnie jako właściciela? Czy mogę wykupić taki abonament dla programisty, który współpracuje (...)

Czy Urząd Skarbowy ma prawo zająć mi konto za niepłacony abonament RTV?

Czy Urząd Skarbowy ma prawo zająć mi konto za niepłacony abonament RTV?

Urząd skarbowy zajął mi konto za niezapłacony abonament RTV. Rozumiem że sprawę do urzędu przesłała Poczta Polska. Czy Urząd Skarbowy ma prawo do zajęcia mi konta za niezapłacony abonament? (...)

Przedawnienie abonamentu RTV

Przedawnienie abonamentu RTV

Bardzo dawno temu osoba zarejestrowała odbiornik RTV. Może to był rok 1982. Po pewnym czasie zaprzestała opłacać abonament RTV, który już ok. 15 lat nie jest opłacany. Były wysyłane wezwania (...)

Sprzedaż mieszkania i nierozwiązana umowa RTV

Sprzedaż mieszkania i nierozwiązana umowa RTV

W maju 2005 roku sprzedałam mieszkanie i równocześnie zapłaciłam ostatni raz abonament radiowo - telewizyjny. Niestety nie zgłosiłam rezygnacji. W październiku 2007 roku chciałam znowu zacząć (...)

Wysokość kary umownej

Wysokość kary umownej

Operator telefonii komórkowej wypowiedział pani x umowę o świadczenie usług połączeń komórkowych, ponieważ pani x nie opłaciła rachunków. Za nie dotrzymanie przez panią x warunków umowy (...)

Obowiązek podatkowy a świadczenie usług ciągłych

Obowiązek podatkowy a świadczenie usług ciągłych

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatników świadczących usługi ciągłe, np. u operatorów telewizji kablowej? Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wpłaty abonamentu, czy z upływem terminu (...)

Telewizja kablowa a abonament RTV

Telewizja kablowa a abonament RTV

Prowadzę hotel w średniej wielkości mieście. Na potrzeby gości w pokojach zainstalowane są telewizory, a program TV dostarczany jest za pośrednictwem sieci kablowej, której płacę w/g wystawianych (...)

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Telewizja cyfrowa a abonament RTV

Jeżeli posiadam odbiornik telewizyjny, ale nie oglądam i nie mam możliwości oglądania programów telewizji publicznej (jestem użytkownikiem telewizji cyfrowej, innej anteny nie posiadam), to czy (...)

Odliczanie VAT od faktury za abonament

Odliczanie VAT od faktury za abonament

Wykupiłem u Państwa abonament "Zapytaj prawnika" na 7 miesięcy, jako że wiele z pytań prawnych dotyczy nieruchomości, którą wynajmuje. W jaki sposób odliczyć VAT od abonamentu 7-miesięcznego (...)

Upomnienie o niezapłacony abonament- co mam robić?

Upomnienie o niezapłacony abonament- co mam robić?

Mam pewien problem, niedawno przyszło mi upomnienie o niezapłacony abonament RTV. Czy muszę zapłacić zaległy abonament? W jaki sposób zabezpieczyć się na przyszłość żeby nie przychodziły (...)

Definicja odbiornika telewizyjnego

Definicja odbiornika telewizyjnego

Czy odbiornikiem telewizyjnym, za który należy płacić abonament jest komputer połączony z kabelkiem telewizji kablowej za pomocą karty TV? Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, odbiornikiem (...)

Telefony pre-paid w firmie

Telefony pre-paid w firmie

Osoba O prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W ramach kosztów osoba fizyczna planuje zakup dwóch nowych aparatów telefonicznych, jednak nie posiada abonamentu wykupionego u dostawcy usług (...)

Opłacanie przez najemcę abonamentu RTV

Opłacanie przez najemcę abonamentu RTV

Podpisując umowę najmu lokalu (mieszkania), zobowiązałam się do opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jest to dla mnie oczywista sytuacja, jednak chciałam dokonywać opłat we własnym imieniu. (...)

Blokada telefonu komórkowego przez operatora

Blokada telefonu komórkowego przez operatora

Właściciel małej firmy opłaca abonament telefonu komórkowego, który jest zarejestrowany na firmę. Zdarzyło się, że "przeoczył" jeden rachunek, po nim uiścił opłatę przynajmniej za jeszcze (...)

Koszt zakupu usługi w KPiR

Koszt zakupu usługi w KPiR

Prowadzę działalność w zakresie handlu, rozliczam ją na podstawie KPiR. Zakupuję karty telefoniczne do dalszej odsprzedaży, dostawca wystawia fakturę; oprócz zakupu ww. kart, ponoszę koszty opłat (...)

Abonament za radio przenośne

Abonament za radio przenośne

Uiszczam opłatę abonamentową za radio i telewizor. Posiadam w domu oprócz stacjonarnych odbiorników także małe radio przenośne (razem z odtwarzaczem MP3). Korzystam z niego nie tylko w domu, ale (...)

Odpowiedzialność spadkobierców za zaległy abonament RTV

Odpowiedzialność spadkobierców za zaległy abonament RTV

Ojciec zmarł w lutym 2005 roku. Spadkobiercy nie złożyli rezygnacji z abonamentu RTV. W maju 2007 do zmarłego abonenta przyszło upomnienie z Wydziału Abonamentu Poczty Polskiej wzywające do zapłaty (...)

Abonament za odbiornik radiowy w pracy

Abonament za odbiornik radiowy w pracy

Czy zakład pracy ma obowiązek uiszczania opłat abonamentowych za używanie przez jego pracowników ich prywatnych odbiorników radiowych, jeśli sam nie jest posiadaczem żadnego odbiornika? Czy jeśli (...)

Podstawa prawna pobierania opłat za wodomierz

Podstawa prawna pobierania opłat za wodomierz

Czy istnieje podstawa prawna do pobierania opłaty abonamentowej za wodomierz lokatora, kupiony i założony przez niego samego? Jak jest owa podstawa prawna? Podstawą prawną pobierania opłat abonamentowych (...)

Korzystanie z prywatnego radia w pracy

Korzystanie z prywatnego radia w pracy

Czy słuchanie swojego prywatnego radia w miejscu pracy jest zabronione? Czy pracodawca może ponieść z tego powodu jakieś konsekwencje, jeżeli zakład nie posiada i nie opłaca abonamentu RTV? Po (...)

Umorzenie abonamentu RTV

Umorzenie abonamentu RTV

W jakich okolicznościach i czy w ogóle, może nastąpić umorzenie należności z tytułu nieopłaconego abonamentu radiowo-telewizyjnego? W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne (...)

Odliczenie VAT z faktur za usługi długoterminowe

Odliczenie VAT z faktur za usługi długoterminowe

Otrzymuję obecnie faktury za usługi długoterminowe, tj. np. za utrzymanie domeny internetowej za 2009 rok lub też za prenumeratę za kilka miesięcy 2009 roku z góry. Przy czym nie są to faktury (...)

Egzekucja należności z abonamentu RTV

Egzekucja należności z abonamentu RTV

Podobno obowiązują takie interpretacje przepisów o abonamencie RTV, że jakakolwiek egzekucja zaległości z tytułu abonamentu jest niemożliwa. Czy to prawda? Przedstawiona powyżej opinia nie jest (...)

Naliczanie opłat za nieświadczone usługi

Naliczanie opłat za nieświadczone usługi

Chciałbym się zapytać jak od strony prawnej wygląda taka sprawa. Kilka miesięcy temu rozpocząłem spór z operatorem w sprawie faktury, która wg mnie została niepoprawnie naliczona. Ponieważ, (...)

Umorzenie zaległości z tytułu niepłacenia abonamentu RTV

Umorzenie zaległości z tytułu niepłacenia abonamentu RTV

Witam wszczęto wobec mnie postępowanie egzekucyjne dotyczące zaległej opłaty abonamentowej za 2014 rok. Faktycznie nie płaciłem za abonament ale mam II grupę inwalidzką i sądziłem że jestem (...)

Spłata długów syna

Spłata długów syna

Syn ma prawie 21 lat. Aktualnie wg moich wiadomości przebywa w zakładzie karnym.Przed wyrokiem pracował i kupił abonament na telefon komórkowy, którego to abonamentu nie opłacał po aresztowaniu. (...)

Przedawnienie a zwieszenie postępowania

Przedawnienie a zwieszenie postępowania

W 2003 roku została podpisana umowa o najem rzeczy (nie był to najem nieruchomości tylko ruchomości). Płatności były dokonywanie miesięcznie (abonament miesięczny). W połowie 2005r umowa została (...)

FORUM PRAWNE

Abonament telewizyjny a cyfra plus

Abonament telewizyjny a cyfra plus Witam, moje pytanie dotyczy abonamentu telewizyjnego. Czy jeśli biorę teraz dekoder Cyfry plus, za który będę płacił, to czy zwalnia mnie to automatycznie z opłat (...)

Ratunku Kruk ściga PILNE

Ratunku Kruk ściga PILNE Mam pytanie co robić w 1999 mąż zawarł umowe z cyfra + , w umowie zaznaczył iż opłaty abonamentowej bedzie dokonywał miesiecznie książeczką opłat. Cyfra została podłączona (...)

Presco atakuje!!! co robić?

Presco atakuje!!! co robić? Witam, dostałem pismo od firmy PRESCO - "Ostateczne wezwanie do zapłaty", bo jak tego nie zrobię to 26.07.04 sprawa bedzie w sądzie" i sam nie wiem co mam (...)

Canal+, roszczenie KRUK-a

Canal+, roszczenie KRUK-a Witam wszystkich!! Mam nastepujacy kłopot, w dniu dzisiejszym dostałem list od firmy Kruk, ze mam podobno niezapłacony rachunek(45 zł) na rzecz Canalu + za marzec 1999r. Heh, (...)

Jak nie płacić abonamentu RTV?

Jak nie płacić abonamentu RTV? Mam pytanie, czy są jakieś sposoby na to żeby nie płacić zaległej opłaty za abonament RTV? Np. co w sytuacji gdy telewizoru nie mam od lat 4 bo sie zjarał albo (...)

abonament za TV i radio

abonament za TV i radio Aż nie moge uwierzyć w to co wymyśliło SLD odnośnie ściągania abonamentu!!! Zastanawiam się czy z prawnego punktu widzenia listonosz ma prawo przeszukiwać mi mieszkanie??? (...)

ile wynosi abonament rtv za 2011 r

ile wynosi abonament rtv za 2011 r Witam Ile wynosi abonament RTV za rok 2011?Z góry dziekuję za pomoc i wszystkie iformacje. Pozdrawiam Witam Mam pytanie od nowego roku zmienia się opłata za abonament (...)

Nr konta bankowego za abonament rtv

Nr konta bankowego za abonament rtv Witam , czy ktoś może wie jaki jest nr konta bankowego do wpłat za abonament rtv 2011? Numer konta bankowego jest ustalany indywidualnie dla każdego abonenta po (...)

Abonament RTV za cały rok

Abonament RTV za cały rok Witam Ile wynosi kwota za całoroczny abonament za rok 2011?W jaki sposób mozna to opłacic?Z góry dziekuje za informacje Witam Interesuje mnie ile wynosi roczny (...)

Abonament

Abonament Dwa dni temu przenioslam numer z Play do plusa i podpisalam dodatkowo abonament na 24 miesiące w promocyjnej cenie. Do tej pory nie mogę wykonywać połączen wychodzących ani przychodzących (...)

abonament

abonament Witam Mam taką sytuację zalegam z płatnościami za abonament i czy jest możliwe umorzenie takiego długu, jeśli tak to w jakiej sytuacji i co powinienem zrobić?Z góry dziękuję za pomoc

abonament na wodomierz

abonament na wodomierz Mam pytanie czy gmina legalnie wprowadziła abonament na wodomierze na wodę. Zaznaczam , że to są wodomierze przez nas kupione. Od marca biorą abonament za wodomierze a roczny (...)

Abonament rtv - kilka odbiorników to kilka abonamentów?

Abonament rtv - kilka odbiorników to kilka abonamentów? Ratunku!! Czy kilka odbiorników telewizyjnych i radiowych w domu oznacza że za każdy z osobna trzeba będzie zapłacić abonament? Hej, mam (...)

Jak płacić abonament rtv przez internet?

Jak płacić abonament rtv przez internet? Czy można a jeśli tak to jak się płaci abonament TV przez Internet? jak płacic abonament rtv przez internet? jacekstypula jak płacic abonament rtv przez (...)

należności za abonament - teoretycznie

należności za abonament - teoretycznie Dzień dobry! Mam taki teoretyczny case. Przymierzałem się do wdrożenia systemu kasowego, z aplikacjami online i w ogóle pełno bajerów. Ale teraz wszystko (...)

abonament a prawa obywatelskie

abonament a prawa obywatelskie Na jakiej podstawie zmusza się Obywatela do trzymania radioodbiornika przenośnego w miejscu zamieszkania (w gospodarstwie domowym). Posiadam jeden radioodbiornik za używanie (...)

Abonament RTV - wezwanie do zapłaty

Abonament RTV - wezwanie do zapłaty Ostatnio dostałem pismo, w którym mam zapłacić zaległy abonament rtv za kilka lat wstecz prawie 1500zł. Posługując się tym tematem http://3obieg.pl/wezwanie-do-zaplaty-pomysl-zanim-cie-okradna (...)

Abonament rtv 2012 znowu wzrośnie!?

Abonament rtv 2012 znowu wzrośnie!? Czy słyszeliście już o tym że abonament rtv w 2012 roku ma wzrosnąć? Przecież telewizja publiczna może zaoszczedzic kase w inny sposób zamiast zwiekszac abonament (...)

abonament radiowo-telewizyjny jest nielegalny!

abonament radiowo-telewizyjny jest nielegalny! Czy wiecie, że abonament telewizyjno-radiowy jest niezgodny z prawem unijnym?! Szykują się chyba jakieś kary za pobieranie pieniędzy od abonamentów. Czy (...)

"Oszustwo, wyłudzenie ? przestępstwo polegające na.."

"Oszustwo, wyłudzenie ? przestępstwo polegające na.." Witam. Nie wiem od czego zacząć. Moja historia jest dość skomplikowana i spowodowana głupią naiwnością i chęcią pomocy..po czasie stwierdzam (...)

Porady prawne