Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów

Pytanie:

Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów kategorii B na okres 1 roku: Czy mogę jeździć motorowerem. Czy po upływie kary musze zdawać na nowo prawo jazdy.

Masz inne pytanie do prawnika?

27.3.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów

Zgodnie z artykułem 87 prawa o ruchu drogowym nie wymaga się szczególnych uprawnień do kierowania rowerem lub motorowerem od osoby, która ukończyła lat 18. Zgodnie zaś z art. 2 punkt 46 tejże ustawy motorower to pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekraczającej 50 cm[3], którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Jeżeli zatem orzeczono tylko zakaz prowadzenia pojazdów, do których prowadzenia upoważnia prawo jazdy kategorii B, to motorowerem jak najbardziej można jeździć, gdyż mając ukończone 18 lat na prowadzenie motoroweru nie trzeba mieć żadnych uprawnień. Konieczność ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy zachodzi wyłącznie w wypadku odebrania prawa jazdy, a nie w wypadku zakazu prowadzenia pojazdu przez pewien okres.


Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

jazda po alkoholu

10.2.2021 przez: miracle

mandat za picie - odmówiłem przyjęcia

11.8.2020 przez: ciapaty

kradzież piwa, nieodrobienie kary

24.7.2018 przez: Sebascz4444