Pełnomocnictwo do prowadzenia przedsiębiorstwa

Pytanie klienta:

""Mój znajomy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i zaproponował mi udzielenie pełnomocnictwa ogólnego do prowadzenia przedsiębiorstwa. Do czego dokładnie upoważnia mnie to pełnomocnictwo, oraz jak wygląda kwestia wynagrodzenia za prowadzenie przedsiębiorstwa?""

Odpowiedź prawnika:

Pełnomocnictwo, o którym mowa w zapytaniu, to z pewnością pełnomocnictwo cywilne, uregulowane w kodeksie cywilnym. Upoważnia ono osobę umocowaną do dokonywania czynności ze skutkiem bezpośrednio dla mocodawcy. Pełnomocnictwo może być ogólne lub szczególne. Najczęściej udziela się pełnomocnictwa ogólnego, poprzez które pełnomocnik uzyskuje prawo do dokonywania czynności nie przekraczających zakresu zwykłego zarządu. Do czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu konieczne jest uzyskanie pełnomocnictwa szczególnego. Trudno jednakże oznaczyć zakres czynności zwykłego zarządu w sposób ogólny. Konieczna będzie analiza poszczególnych przypadków. Pełnomocnictwo ogólne nie bedzie jednak wystarczające, by mógł Pan np. dokonywać zakupów w imieniu mocodawcy o znacznej wartości. Nie będzie mógł Pan również np. sprzedać lub nabyć dla mocodawcy nieruchomości, gdyż do tego konieczne jest uzyskanie pełnomocnictwa szczególnego, udzielonego w formie aktu notarialnego. Kwestia wynagrodzenia dla pełnomocnika jest wewnętrzną sprawą umawiających się stron.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.